Kızılırmak Kapulukaya (Kırıkkale) baraj gölü çevresi florası
Flora of the Kizilirmak Kapulukaya (Kirikkale) dam lake surroundings
- Tez No: 237062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF MENEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Kızılırmak Nehri üzerinde kurulmuş olan Kapulukaya Barajı Gölü çevresinin florası araştırılmıştır.2006 ? 2008 yılları arasında yapılan arazi çalışması süresince çalışma alanında 658 bitki örneği toplanmış ve bunların teşhisi sonucunda 61 familya ve 227 cinse ait 376 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Alanda tespit edilen taksonlardan 371 tanesi Angiospermae, 5 tanesi Gymnospermae'dir. Angiospermae'lerin 327 tanesi Dicotyledonae, 44 tanesi Monocotyledonae üyesidir.Çalışma alanında tespit edilen 376 taksonun 56'sı Türkiye için endemiktir. Bu verilere göre çalışma alanındaki bitkilerin endemizm oranı % 14.9'dur. Türkiye endemik bitkilerinin oranının yaklaşık olarak % 33 olduğu dikkate alınırsa, çalışma alanının endemik bitkiler açısından orta zenginlikte olduğu görülür.Araştırma alanı İran-Turan bitki coğrafyası bölgesi içinde bulunduğundan, İran-Turan bölgesi elementi olan taksonlar %27 (102 takson) oranla ilk sırada yer almaktadır. Çalışma alanı Avrupa-Sibirya bitki coğrafyası bölgesine yakın olmasına rağmen Akdeniz bitki coğrafyası bölgesi elementi olan taksonlar % 9.55 (36 takson) oranla ikinci sırada yer almaktadır. Avrupa-Sibirya bitki coğrafyası bölgesi elementleri % 6.11 (23 takson) oranla üçüncü sırada yer almaktadır.Araştırma alanında en çok tür içeren 5 familya sırasıyla; Compositae (67 tür), Fabaceae (34 tür), Labiatae (28 tür), Poaceae (26 tür) ve Rosaceae (23 tür) familyalarıdır. En çok cins içeren 5 familya ise sırasıyla; Compositae (36 cins), Poaceae (19 cins), Cruciferae (17 cins), Labiatae (16 cins) ve Leguminosae (12 cins) familyalarıdır. Astragalus 11 tür, Centaurea 9 tür, Alyssum 6 tür, Medicago 6 tür ve Achillea 5 türle ilk sıralarda yer alan cinslerdir.Anahtar Kelimeler : Kırıkkale, Kızılırmak, Kapulukaya Barajı, Flora
Özet (Çeviri)
In this study, flora of the Kapulukaya Dam Lake, located on Kızılırmak River was investigated.During the fieldwork, carried out between the years of 2006 ? 2008, 658 plant specimens were collected from the studyare and 376 specific and infraspecific taxa belonging to 61 family and 227 genera and subspecies taxon determined. 371 of the taxa which are determined from the area belong to Angiospermae and 5 to Gymnospermae. 327 Angiospermae?s taxa are members of Dicotyledonae and 44 of Monocotyledonae.56 of 376 taxa determined from the study area are endemic for Turkey. According to those data, endemism ratio of the plants in the study area is % 14.9. If it is taken into consideration that the percentage of endemic taxa is approximately. % 33 in Turkey, it is considered that the study area is average rich at endemic plants.The study area is located on Iran-Turan phytogeographical region so that Iran-Turan elements come in the first row with the ratio of % 27 (102 taxa). Despite the study area is close to Europe-Siberia, taxa which are Mediterrenean phytogeographical region elements come in the second row with the percentage of % 9.55 (36 taxa). The ratio of Europe-Siberia phytogeographical region elements is % 6.11 (23 taxa).The top five crowded family in terms of the number of species in the study area in order are; Compositae (67 species), Fabaceae (34 species), Labiatae (28 species), Poaceae (26 species) and Rosaceae (23 species). The top five crowded family in terms of genera are; Compositae (36 genera), Poaceae (19 genera), Cruciferae (17 genera), Labiatae (16 genera) and Leguminosae (12 genera) respectively. Astragalus with 11 species, Centaurea with 9 species, Alyssum with 6 species, Medicago with 6 species and Achillea with 5 species are the top crowded genera in the study area.Keywords : Kırıkkale, Kızılırmak, Kapulukaya Dam, Flora