Deprem etkisindeki betonarme binaların göçme riskinin saptanması için hızlı değerlendirme yöntemleri
Rapid assessment methods for detection of the risk of collapse of the reinforced concrete buildings affected from earthquake
  1. Tez No: 237076
  2. Yazar: MECİT ALTINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda Türkiye' de meydana gelen depremler, insanların içinde yasamfaaliyetlerini devam ettirdikleri yapı stogunun deprem karsısında ayakta kalıpkalmayacagına dair durumunu tespit etme ihtiyacını ortaya çıkarmıstır.Deprem kusagı üzerinde olan Türkiye' de, binaların deprem risklerinin bilinmesi içingerekli olan çalısmaların zaman ve maliyet gerektirdigi görülmüstür. Bu çalısmalarınkısa zamanda az maliyetle yürütülebilmesi için çesitli hızlı degerlendirme yöntemleriortaya konulmustur.Bu tez çalısmasında betonarme binaların göçme riskinin saptanabilmesi için mevcuthızlı degerlendirme yöntemlerinden 4 ayrı yöntem seçilmistir. Seçilen yöntemler,1999 Kocaeli depreminde orta hasarlı örnek bir binaya uygulanmıstır. Örnek binanınorta hasar durumunu ile örtüsen en uygun yöntem belirlenmeye çalısılmıstır. Besbölümde sunulan çalısmanın birinci bölümünde konuya giris yapılmıstır.Çalısmanın ikinci bölümünde konu ile ilgili önceden yapılmıs 4 ayrı hızlıdegerlendirme yöntemi anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde önceden yapılmıs birçalısmadan bahsedilmektedir. Burada konu ile ilgili önceden yapılmıs degerlendirmeyöntemleri ile göçme riskinin saptanacagı örnek bina bilgileri verilmekte olup, örnekbinanın Japonya Mimarlık Enstitüsü - SBG indeksleri ile deprem kapasitesiincelenmektedir. Ayrıca örnek binanın dogrusal olmayan dinamik ve statikçözümlemesinden ve sonuçlarından bahsedilmektedir. Çalısmanın dördüncübölümünde ikinci bölümde anlatılan 4 ayrı hızlı degerlendirme yöntemi üçüncübölümde bilgileri verilen örnek bina üzerinde uygulanmaktadır.Çalısmanın sonuç bölümünde, örnek binanın orta hasar durumu ile örtüsen en uygunhızlı degerlendirme yöntemi belirlenmistir. Dogrusal olmayan statik ve dinamikçözümlemelerle uyumlulugu karsılastırılmıstır. Ayrıca Türkiye' deki betonarmebinaların deprem performanslarına göre sınıflandırılmasına yönelik ileri çalısmaönerisinden bahsedilmistir.
Özet (Çeviri)
Due to the recent destructive earthquakes in Turkey, the need has arisen to determinewhether existing building stock in which our people continue their lives will survivean earthquake.It has been seen that in Turkey, which exists on the seismic belt that efforts necessaryto know earthquake risks of the buildings require time and cost. Various methodswere developed to pursue such works within the shortest time and at minimum cost.In this thesis, four different methods of rapid assessment were selected, those weredeveloped to detect the risk of collapse of the reinforced concrete buildings. Theselected methods were applied on a building with a medium damage after by 1999Kocaeli earthquake. The most appropriate method corresponding to the mediumdamage of the example building was determined. An introduction to the subject wasmade in the first chapter of this study submitted in five chapters.In the second chapter of the study, four different rapid assessment methodsdeveloped here explained. In the third chapter, some information is provided about astudy made previously. Information is provided on sample building collapse risk ofwhich are to be determined using the previously developed evaluation methodsrelated to the subject, and the earthquake capacity of the sample building with JapanArchitectural Institute ? SBG indexes is examined. Besides, nonlinear dynamic andstatic solutions and results of the example building are given. In the fourth chapter ofthe study, the four different rapid assessment methods are explained in the secondchapter are applied on the given example building.In the conclusion most appropriate method for the given method corresponding to themedium damage of the example building was determined. Its compliance with thenonlinear static and dynamic analyses is compared.Besides, a further study suggestion was mentioned for classification of the reinforcedconcrete buildings in Turkey according to their earthquake performance