Deprem etkisindeki betonarme binaların göçme riskinin hızlı değerlendirme yöntemleri ile belirlenmesi
Rapid assessment techniques for collapse vulnerability of reinforced concrete buildings
- Tez No: 166366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLTEN GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
DEPREM ETKİSİNDEKİ BETONARME BİNALARIN GÖÇME RİSKİNİN HIZLI DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ İLE BELİRLENMESİ ÖZET Ülkemizde son yıllarda meydana gelen yıkıcı depremler, elimizde bulunan bina stoğunun özel yöntemlerle taranması ve muhtemel şiddetli depremlerde göçecek nitelikli olanların önceden belirlenmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle, 1999 yılı Kocaeli, Bolu ve Düzce depremlerinden sonra, mevcut binalardan yeni deprem yönetmeliği ışığında güçsüz ve güvensiz olanlarının güçlendirilmesi gibi bir fikir ortaya çıkmışsa da, bunun uygulanmasının çok büyük güçlükleri beraberinde getirdiği, örneğin İstanbul ili için 25 yıl süre ve 25 milyar dolar gibi bir ödenek gerektiği ortaya çıkmıştır. Gerek lojistik ve gerekse hukuki ve mali açılardan bu güçlendirme seçeneğinin imkansızlığı belli olduktan sonra, araştırıcılar başka yaklaşımlara yönelmişlerdir. Son birkaç yılda, yurt içi ve yurt dışında, hem göçme riskinin belirlenmesi hem de göçme riski belli olduktan sonra gerekli tedbirlerin alınması ve güçlendirmelerin yapılması konusunda 'hızlı' yöntemler geliştirilmiştir. Bu tez çalışması, betonarme binaların depremde göçme riskinin hızlı olarak belirlenmesine yönelik daha önce yapılmış ve yapılmakta olan yoğun çalışmalara bir katkı olarak hazırlanmıştır. Yedi bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, hızlı değerlendirme yöntemleri ile ilgili daha önce yapılan analitik ve ampirik çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmaların içeriği, kabulleri, kullandıkları örnek binalar ve sonuçlan irdelenmiştir. XVÜçüncü bölümde, bu tez çalışmasında oluşturulan bir yöntem anlatılmıştır. P24 Puanlama Yöntemi adı verilen bu hızlı yöntemin akış diyagramı, hangi parametreleri ne ölçüde ve nasıl dikkate aldığı, ne tür kabuller yapıldığı izah edilmiştir. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde tanıtılan yöntemin 23 örnek bina üzerinde test edilmesi sonucunda ortaya çıkan sonuçlar sunulmuştur. Bu sonuçların gerçek verilerle nasıl karşılaştırılacağı, değerlendirmenin nasıl yapılacağı ve aynı örnek binaların daha önce oluşturulmuş bazı yöntemlerde ne gibi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, analitik bir yaklaşım geliştirilmiş, bina dolgu duvarlarının matematik modele dahil edilmesi ile elde edilen göreli kat ötelenmelerinin göçme riskine nasıl ışık tutabileceği ve göçme kriterinin ne olduğu incelenmiştir. Altıncı bölümde yine, bir önceki bölümde tarifi yapılan yöntemin ve verilen kriterin aynı 23 bina ile irdelenmesi yapılmıştır. Göreli kat ötelenmelerine ait sonuçlar bir de bina taşıyıcı kolonlarının eğilme momenti ( kapasite / talep) oranlan ile karşılaştınlmıştır. Gerek P24 Puanlama Yöntemi adı verilen ampirik yöntemin ve gerekse göreli kat ötelenmelerine dayalı değerlendirmeye olanak veren analitik yöntemin 23 bina üzerinde verdiği sonuçlar, çalışmanın yedinci bölümü olan sonuçlar ve değerlendirmeler bölümünde tartışılmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
RAPID ASSESSMENT TECHNIQUES FOR COLLAPSE VULNERABILITY OF REINFORCED CONCRETE BUILDINGS SUMMARY in view of the extensive damages occurred during the recent strong motion earthquakes in Turkey, it has been considered almost a necessity to scan the existing building stock for the purpose of assessing the collapse vulnerability of reinforced concrete buildings. Immediately following the Kocaeli, Bolu and Düzce earthquakes of 1999, there was a tendency to retrofit any and ali reinforced concrete buildings, which are determined, by analytical means, to be 'unsafe' in accordance with the current Turkish Earthquake Code of 1998. it was soon realized however, that such an approach would entail unprecedented diffıculties. For instance, it would require a minimum of 25 billion USD and a time period of 25 years to retrofit the so-called 'unsafe' buildings in the City of İstanbul, alone. in order to avoid, the insurmountable financial, logistical and judicial problems most likely to emanate from such a 'wide spread' retrofit option, earthquake engineers and researchers inclined to devise some other practical solutions. Various rapid assessment techniques have been introduced, in recent years, by a number of national and international researchers to determine the collapse vulnerability of reinforced concrete buildings. The sole aim of these techniques was to identify rapidly the collapse vulnerable buildings existing within a municipal boundary, and consequently to prevent loss of life, by either strengthening ör demolishing such buildings prior to a strong earthquake. xviiin this study, based on the observed damages occurred during the recent strong earthquakes in Turkey, certain contributions and improvements have been presented to the 'rapid' assessment techniques of collapse vulnerabüity, for which extensive publications already exist in the literatüre. An introduction to the subject is given in the first Chapter. A revievv is then given in the second Chapter, for the currently available analytical and empirical rapid assessment techniques, including detailed discussions about their scope, assumptions, data base and conclusions. A new empirical assessment technique, called the P24 Scoring Method, is developed in the third Chapter, including extensive discussions concerning the flow chart of arithmetical operations, types and nature of the structural parameters, assumptions made, ete. in the fourth Chapter, the validity and also the degree of accuracy of the P24 Scoring Method have been discussed and also the results have been presented on the basis of a data set involving 23 sample buildings, which had experienced a wide range of damages during the past earthquakes. The reliability of the P24 Scoring Method is further tested by employing the previously available assessment methods in conjunction with this new 23-building data set A purely analytical assessment procedure is also presented in the fifth Chapter, in which only the based relative storey drift ratios are to be calculated considering however, the contributions of the masonry infill walls. in the sixth Chapter, the validity of the proposed analytical approach is proven to be correct when applied to the relative storey drift ratios of the 23-building data set. The proposed empirical and analytical assessment techniques have been further supported and verifıed in Chapter six, by considering the column bending moment (capacity / demand) ratio criterion ratio for ali the buildings existing in the dataset. Finally, the relative merits as well as the degrees of accuracies have been thoroughly discussed in Chapter seven for both empirical P24 Scoring Method and the analytical approach. \xviii