Mimarlıkta dijital görselleştirme kavramı ve uygulamalarının sistematik çözümlemesi
Digital visualization in architecture and systematic analysis of applications
- Tez No: 237150
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Mimarlıkta görselleştirmenin kullanımı, mimarlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Mimarlıkta düşüncenin ifade edilmesi görsel niteliğe dayanmakta ve görselleştirme teknikleriyle gerçekleşmektedir. Son yıllarda bilgisayar, enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, mimarlık disiplininde dijital görselleştirmelerin kullanımı önem kazanmıştır. Dijital ortamın kullanımı, analog tekniklere kıyasla, mimarlara daha önceden sağlanamayan önemli avantajlar sunmaktadır. Analog yöntemlerin kullanımı halen geçerliliğini korurken, dijital görselleştirme teknikleri de her geçen gün daha çok tercih edilir konuma gelmektedir. Günümüzde, dijital görselleştirmeler mimarlık disiplininde birçok alanda farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Ancak bugüne kadar üretilen dijital görsellerin çoğunun üretim sürecinde alınan görselleştirme tekniği ya da etkileşimin kapsamı gibi kararlar herhangi bir kuramsal tabana dayandırılmamaktadır.Farklı amaçlarla üretilen bu dijital görselleştirme çalışmaları, görselleştirme tekniği, görselleştirme ortamı, etkileşim imkanı, arayüz tasarımı, sunum ve paylaşım ortamı bileşenleri çerçevesinde çeşitlilik göstermektedir. Ortaya çıkan bu çeşitlilik, dijital görselleştirme süreci ve görsel ürünlerin nitelikleri üzerine sistematik bir çözümlemenin gerekli olduğunun bir diğer göstergesidir. Bu araştırmanın amacı, çeşitlilik gösteren bilgisayar ortamında görselleştirme çalışmalarını inceleyerek dijital görselleştirme kavramını sistematize etmektir. Tezin hedefine yönelik olarak, bu alanda daha önce üretilmiş olan eğitim, sunum, tasarım ve uygulama amaçlı dijital görselleştirme çalışmaları irdelenmiştir.Bu çalışmayla, mimarlık disiplininde gerçekleştirilen dijital görselleştirme çalışmalarının temeline inerek bir taban oluşturup gelecekte yapılacak olan dijital görselleştirme çalışmalarının niteliksel olarak gelişmesine katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Sistematik çözümleme kapsamında, dijital ortamda üretilen görsellerin görselleştirme tekniklerini ve ortamlarını, etkileşim düzeylerini, arayüz tasarımlarını, sunum ve paylaşım ortamlarını etkileyen faktörler saptanmıştır.Böylelikle, gelecekte üretilecek olan dijital görsellerin daha efektif, sistematik ve nitelikli görseller olması öngörülmektedir. Daha sistematik dijital görselleştirmelerin üretilebilmesi için görselleştirme tekniği, ortamı, etkileşim düzeyi, arayüz tasarımı, sunum ve paylaşım ortamındaki tercihler kuramsal bir tabana dayandırılmalıdır. Sezgisel yaklaşımların önüne ancak bu yolla geçilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The use of visualization in architecture is as old as the history of architecture. Expression of ideas in architecture is based on visual quality and materialized with visualization techniques. The use of digital visualization gained importance in the field of architecture, parallel to the developments in computer, information and communication technologies in recent years. The use of digital media, in comparison with analog techniques, offers important advantages for architects which hasn?t been provided before. While analog techniques are still being used, digital visualization techniques are being preferred more day by day. Today, digital visualizations are being used in many fields of architecture for different purposes. However, the decisions of visualization technique or extents of interaction during the output process of many digital visuals are not based on theoretical ground.Digital visualizations produced for different purposes are diversified with the visualization techniques, visualization media, interaction, interface design, presentation and sharing media components. This diversity is another indicator that a systematic analysis for the digital visualization process and the characteristic of visual products is necessary. Aim of this research is to systematize the concept of digital visualization by analysing diversified digital visualization products. Due to the aim of this thesis, educational, presentational, design and application-purpose digital visualization studies produced in this field, are examined.With this research, creating a ground by examining the basis of digital visualization studies being produced in the field of architecture, is aimed, to support the development of future digital visualization qualities. Within the extents of the systematic analysis, factors that affect the visualization techniques, visualization media, interaction, interface design, presentation and sharing media of the digitally produced visuals, are determined.In this way, the production of the new digital visuals are predicted to be more effective, systematic and qualified. In order to produce more systematic digital visiualizations, choices about visualization techniques and media, interaction, interface design, presentation and sharing media must be based on a theoretical ground. This is the only way to block the intuitive approaches.