Rüzgar enerjisinin dünyadaki gelişimi ve Türkiye'deki potansiyeli
Development in the use of wind energy and its potential in Turkey
- Tez No: 237165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde ve dünyada hızla artan enerji ihtiyacı, bu artış karşısında mevcut tükenir enerji kaynaklarında azalma ve bazı kaynakların yol açtığı sorunlar; yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getirmiştir.Bu amaçla, öncelikle enerji kaynakları incelenmiş olup; kaynakların şu andaki ve gelecekteki potansiyelleri üzerinde durulmuştur.Rüzgar enerjisinin genel tanımları yapılmış ve çevre ile ilişkileri incelenmiştir. Rüzgar enerjisinin dünyadaki ve Türkiye'deki durumu ve bu sınırsız enerji kaynağı ile ilgili gelişmeler incelenmiş, rüzgar türbinleri teknolojileri üzerinde durulmuş, bir rüzgar santrali kurarken dikkat edilmesi ve incelenmesi gereken hususlar araştırılmıştır.Rüzgar enerjisinin dünyadaki tarihsel gelişimi, bugünkü durumu incelenmiş, ülkesel ve bölgesel gelişmeler dikkate alınarak, yapılan yatırımlardaki büyümeler belirtilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda ortaya konan gerçekçi hedefler araştırılmıştır.Türkiye'deki rüzgar enerjisi ile ilgili yapılan ilk çalışmalardan, bugüne kadar gelen dönemdeki gelişmeler ortaya konmuş, rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesinde kullanılan rüzgar enerji atlası incelenmiş, mevcut durum ve belirlenen hedefler ortaya konmuştur.Son bölümde ise, rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesinde kullanılan veri analizleri yöntemlerinden Weibull ve Rayleigh dağılımları incelenmiş, rüzgar değerleri ölçülmüş bir bölge için, bu iki dağılım karşılaştırılarak, hangi dağılımın daha iyi sonuç vereceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
New and renewable energy resources are currently issued by the increasing demand on energy in our country and worldwide. The decrease in these current energy sources according to that demand and environmental problem caused by some resources.In this purpose; first of all, energy resources are researched and the situation of the resources, today and in the future, has been pointed out.General definitions of the wind energy are given and the contribution with its environment is examined. The state of wind energy in Turkey and in the world and the developments about this endless energy resource are examined, wind turbine technologies and the points that are necessary to establish wind power plant has been discussed.Historical development of wind energy in the world and present situation are searched, increasing of investments is defined considering regional and local progresses. Declared realist targets are pointed out with these information.In Turkey improvements about wind energy from first studies until today are defined, wind energy map using for defining potential of wind energy is searched, present situation and determined targets are examined.In the last chapter, Weibull and Rayleigh distributions are researched, which are data analysis methods, these distributions are compared by using determined wind speeds of an area, which distribution has better results is decided.