Uzaktan algılama verileri ile kıyı çizgisi değişiminin zamansal olarak belirlenmesi: Alaçatı örneği
Coastline change detection using remote sensing data: Sample of Alaçatı
- Tez No: 237179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Doğal kaynakların değerlendirilmesinde, alan kullanımı değişikliklerinin izlenmesinde vegenel olarak karasal çalışmalarda yaygın olarak kullanılan uzaktan algılama verileri, sonzamanlarda önemi artan kıyı ve deniz alanları planlamasında da önemli bir araç halinegelmiştir.Bu çalışmada farklı zamanlara ait uzaktan algılama verilerinin değerlendirilmesi ile seçilençalışma alanında kıyı çizgisindeki ve kıyı bölgesi kullanımındaki değişimin belirlenmesiamaçlanmıştır.Çalışmada öncelikle kıyı ile ilgili tanımlamalara yer verilmiş, daha sonra uzaktan algılamanıntemellerinden bahsedilmiş, kullanılan uydu verilerinin özellikleri anlatılmış, rektifikasyon vesınıflandırma hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Çalışmanın teorisinin anlatıldığı bubölümden sonra çalışma bölgesinden bahsedilmiş, bu bölgeye ait uydu verileri teori kısmındaanlatılan teknikler kullanılarak işlenmiş ve sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Son bölümde iseçalışma genel olarak değerlendirilerek elde edilen sonuçlar üzerinde yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote sensing data used largely in territorial studies, in following up of changes of areausage and in evaluation natural resources, has become an important means in planning ofcoastal and maritime areas which have significance that has increased recently.In this study, the determination of change in shoreline and usage of coastal zone at the chosenstudy area with the evaluation of remote sensing data belonging to different times has beenaimed.In the study, initially the definitions in relation to coast have been discussed, thenfundamentals of remote sensing have been mentioned, the features of satellite data used havebeen explained and detailed information regarding rectification and classification have beenprovided. After this chapter in which the theory of the study has been explained, study zonehas been mentioned and satellite data belonging to this zone has been studied using thetechniques explained in the theory section and conclusion has been tried to be reached. At thelast chapter, the study has been evaluated in general and comment has been made on theresults obtained.