Sabit platform tasarım ve üretimi
Stabilized platform desing and manufacturing
- Tez No: 237180
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hazırlamış olduğum bu çalışmada, hareketli platformlar(Gemi, Helikopter, Tank, Uçak v.s) için Sabit Platform tasarımı yapılmıştır. Stabil Platform Sistemi iki birimden oluşmaktadır.Bunlar; tüm elektronik işlevlerlin yer aldığı ?Elektronik Birimi? ve üç serbestlik dereceli, 360° döngülü ve 30° açılı iki gövdesi bulunan ?Pedestal Birimi? dir.Bu Sabit Platform, hareketli platformun (Gyro) Jiroskopundan alınan kıymetlerle x ve y eksenlerınde konum kontrolü yaparak istenilen düzlemde üzerine montaj edilmiş sistemi ( Silah, Radar, Elektronik Cihazlar v.s) stabil hale getirilmesi için kullanılır.Tasarlanan Stabil Platform üzerinde taşıdığı elektro-optik kökenli kızıl ötesi bantta pasif hedef tespiti yapan bir IRST ( Infrared Search and Track ) sistemdir.Bu sistem hareketli platform üzerine yerleştirilmiştir.Sabit Platforma montaj edilen IRST modülü, 360° dönerek hedef izlemesi yapılmaktadır.İstenildiği durumlarda seçilen hedeflere kitlenerek o hedef hakkında uzallık, enlem- boylam, konum v.s bilgileri Ateş İdare Merkezine bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Stabilized Platform has been desinged for Moving Platforms ( Ship, Boat, Helicopter, Tank, Plane etc.).Stabilized Platform has occured two units.One of them is ?Electronic Unit? that all the electronics functions contain and the other is Pedestal Unit that it contains two main body with 30° angle and three degree of freedom also 360° rotation.That Stabilized Platform, is used in order to stabilize that mounted system ( Weapon, Radar, Electronics Devices ) on intended plane from Gyro of Moving Platform taken x and y axis vaules with position control.Desinged Stabilized Platform is a IRST ( Infrared Search and Track ) system which fixing passive target carry on electro-optic based infrared band. That System is located onto Moving Platform.IRST Modul that mounted onto Stabilized Platform is done tracking target with 360° rotation. Desired situations lock on elective targets and about that target distance, latitude-longitute, position etc. instruct Fire Management Center.