Yön tayini probleminde en kısa yol yaklaşımı için bir web tabanlı uygulama: Muğla ili karayolları örneği
A web based application for the shortest path approach in routing problem: Mugla highway sample
- Tez No: 237206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TARIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günlük hayatta yoğun olarak kullanılan ulaşım biçimi hiç kuşkusuz, karayoludur. Bu açıdan hareketle zaman, maliyet ve güvenliğin öne çıktığı günümüzde harita üzerinde belirli kıstaslara göre yön tayini yapabilen yazılımlara olan ihtiyaç kaçınılmaz görünmektedir. Bu tezin amacı, başlangıç ve hedef noktaları belirtilmiş iki yerleşim yeri arasındaki en kısa yolu belirleyip harita üzerinde web tabanlı olarak gösterecek bir uygulamayı gerçekleştirmektir. Yazılım hazırlanırken Microsoft Visual Studio.NET 2008, Microsoft Office Access, Visual Basic.NET ve C# programlama dilleri ile vektör harita üretimi için ArcGIS 9.2 kullanılmıştır. Yazılımı geliştirmede en kısa yol algoritması olarak Dijkstra nın En Kısa Yol Algoritması düzenlenmiş ve kullanılmıştır. Sonuç olarak Muğla ili kara yolları haritası üzerinde, belirtilen iki yerleşim yeri arasındaki en kısa yolu belirleyen, harita üzerinde gösteren ve web tabanlı olarak çalışan bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most used way of travelling is the overland route in the daily life. As time, costs and security issues have gained a growing importance in our lives today; it seems to become more vital to create software which can make reliable routing on the map due to specific criteria. The aim of this thesis is to perform an application which can set the shortest path between two locations with given departure and arrival points and which can show this determined route on a web-based map. In the creation process, Microsoft Visual Studio.NET 2008 and Microsoft Office Access software platforms, Visual Basic.NET and C # programming languages and for creating vector map, ArcGIS 9.2 is used. Dijkstra?s Shortest Path Algorithm is adjusted and used for the shortest path algorithm. Finally this application software which can determine the shortest route between two given locations and can show this route on a web-based map is developed for Muğla district overland path.