A~80 bölgesi civarında bulunan bazı çift-çift Zr çekirdeklerinin elektromanyetik geçişlerinin çok kutupluluklarının incelenmesi
The investigation of the multipolarities of electromagnetic transitions of some even-even Zr isotopes near the region A~80
  1. Tez No: 237205
  2. Yazar: FATİH MEHMET BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında Zr çekirdeklerinin enerji düzeyleri ve B(E2) geçiş olasılıkları Etkileşen Bozon Modeli?2 (IBM?2) kullanılarak incelendi. ?(E2/M1) kutupsal karışım oranları etkileşen bozon modeli kullanılarak incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar da PHINT kodu kullanılarak B(E2) geçiş olasılıkları ve enerji düzeyleri hesaplanmıştır. ?(E2/M1) kutupsal karışım oranları IBM?2 modeli kullanılarak hesaplanmıştır. İzlenen metotta ?(E2/M1) değerlerine bağlı olan A değerlerinin değişimi hesaplanarak çizelge haline getirilmiştir. Oluşturulan bu çizelgeden hata oranı minimum olan deneysel ?(E2/M1) değerine karşılık gelen A değeri belirlenerek bütün geçişler için bu A değerine karşılık gelen ?(E2/M1) değerleri hesaplanmış ve hata oranları belirlenmiştir. Hesaplamış olduğumuz enerji seviyeleri, B(E2) geçiş olasılıkları ve ?(E2/M1) kutupsal karışım oranları deneysel verilerle karşılaştırıldı. Yapılan hesaplamaların deneysel verilerle uyum sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the energy levels and transition probabilities B(E2) of Zr isotopes have been investigated by using the interacting boson model-2 (IBM). The multipole mixing ratios ?(E2/M1) have also been investigated by using the model of interacting boson. In calculations, transition probabilities B(E2) and the theoretical energy levels have been obtained by using PHINT program code. In order to obtain the multipole mixing ratios ?(E2/M1), the variation of A values which depend on sequentially ascent ?(E2/M1) were calculated by using the iteration medhod and these obtained results have been tabulated. From this, the values of A which correspond to the experimental values of ?(E2/M1) with minimum error were determined, and the values of ?(E2/M1) with minimum error were theoretically calculated for all transitions . Finally, the determined results theoretical energy levels of Zr nucleus, transition probabilities B(E2), the multipole mixing ratios ?(E2/M1) were compared with the experimental data respectively. It has been seen that our obtained theoretical results are good agreement with the experimental data.