Patlıcan, biber, hıyar ve kültür mantarının kontrollü atmosferde muhafazası üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 23722
  2. Yazar: M. HAKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ERİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü' nde 1989-1991 yıllarında yapılan bu çalışmada; kontrollü atmosferde muhafazanın patlıcan, biber, hıyar ve kültür mantarının kalite parametreleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla bölümde bulunan kontrollü atmosferli soğuk hava deposundan yararlanılmıştır. Mantarın, Acraricus bisporus L. Ul hattı ile kurulan denemeleri sonucunda, özellikle % 15 C02 : % 10 02 içeren KA ile 0 °C sıcaklık ve % 90-95 n.n. koşullarında, başlangıçtaki kalitede büyük bir değişim olmaksızın 1 ay kadar depolanabileceği belirlenmiştir. Ayrıca KA koşullarının mantarın hasat sonrası büyüme ve gelişimi üzerine de etkili olduğu tespit edilmiştir. Dolmalık biberin“Kandil”ve“11B-14”çeşitleri farklı KA koşullarında, 10 °C sıcaklık ve % 90-95 n.n. de 6 hafta (43 gün) depolanmışlardır. Muhafaza sonucunda, % 5 C02 : % 5 02 ve % 10 C02 : % 5 02 KA kontrollü atmosfer koşulları başta olmak üzere, her iki çeşitte de genel dış görünüşte önemli bir değişim olmaksızın dolmalık biberin 5 hafta süreyle depolanabileceği belirlenmiştir. Hıyarlar,“Petita”ve“Beit Alpha Albeit”çeşitlerinin kullanıldığı denemede 10°C sıcaklık ve % 90-95 n.n. içeren çeşitli KA koşullarında 3 hafta süreyle depolanmışlardır. Kurulan iki deneme sonucuna göre, hıyarların % 5 C02 : % 10 02 içeren KA koşullarında, başlangıçtaki kalitenin korunarak iki hafta süre ile başarılı bir şekilde depolanabileceği bulunmuştur.Patlıcanın“Baluroi”çeşidinin kullanıldığı denemelerde 10°C sıcaklık ve % 90-95 n.n. koşullarında yürütülmüştür. Bu depolama koşullarında çeşitli KA bileşimlerinin uygulandığı 19 gün süren muhafaza sonucunda, patlıcanların % 3 C02 : % 3 02 ve % 5 C02 : % 5 02 bileşimlerinde 3 hafta depolanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A Research on Controlled Atmosphere Storage of Aubergine, Pepper, Cucumber and Cultivated Mushroom Effects of controlled atmosphere (CA) storage on the quality parameters of aubergine, pepper, cucumber and cultivated mushroom were determined in an attempt at Uludağ University Faculty of Agriculture Department of Horticulture between 1989 and 1991. With this aim, the CA cold store in the department was utilized. Mushroom trials were conducted with Acraricus bisporus L. line U 1. Mushrooms were determined to be stored for about 1 month especially under CA conditions of 15% C02: 10% 02 at 0°C and 90-95 % RH without significant changes in the initial quality. Moreover, CA conditions were determined to affect the postharvest growth and development of mushrooms.“Kandil”and“11B-14”bell pepper cultivars were stored under different CA conditions at 10°C and 90-95 % RH for 6 weeks (43 days). At the end of the storage, it was determined that bell peppers of both cultivars could be stored for 5 weeks mainly under CA conditions of 5% C02: 5% 02 and 10% C02: 5% 02 without significant changes in the overall appearance. Cucumber cvs.“Petita”and“Beit Alpha Albeit”were stored under various CA conditions at 10°C and 90-95 % RH for 3 weeks. Considering the results of two trials, it was found that cucumbers could be stored succesfully for two weeks under 5% C02: 10% 02 CA conditions maintaining the initial quality.The trials with aubergine cv.“Baluroi”were conducted under the conditions of 10 °C and 90-95 % RH. At the end of the 19 days storage period with different CA combinations under these conditions, aubergines were determined to be stored for 3 weeks at 3% C02: 3% 02 and 5% C02: 5 %02 combinations.