Pamuk yağı metil esterinin yakıt olarak bir dizel taşıtında kullanımı ve taşıt performansına etkisinin araştırılması
An investigation of using cottonseed methyl ester as a fuel in diesel vehicles and effect on engine performance
  1. Tez No: 237221
  2. Yazar: HALİL ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Petrol tüketiminin önemli bir bölümü ulaşımda ve tarımda olmaktadır. Ülkemizdeki petrol üretimi sıfıra yakın olduğundan ihtiyaca cevap verememektedir. Ulaşımda ve tarımda kullanılan taşıtlarda tüketilen petrol kökenli yakıtlar yerine geçebilecek alternatif yakıtların bulunması, bilimsel ve ekonomik açıdan önemli olacaktır. Olası bir petrol krizinde, özellikle ekim ve hasat gibi mevsime bağlı olması gereken tarımsal aktivitenin aksamaması ve petrol açığımızın bir miktar azaltılması için dizel taşıtlarda kullanılan motorine alternatif bir yakıtın belirlenmesi çok önemlidir.Bu çalışmada, yeni nesil yakıt enjeksiyon sistemine sahip (common-rail) bir dizel taşıtında alternatif yakıt olarak ham pamuk yağı ve pamuk yağı metil esteri kullanılarak taşıt performansı üzerine etkisi deneysel olarak incelenecektir. Pamuk yağı metil esteri ile eurodizel % 2, 5, 10, 20 ve 100 olmak üzere farklı oranlarda karıştırılarak taşıt performansı üzerine etkileri araştırılacaktır. Taşıt performansını belirmek amacıyla taşıtı farklı vites durumlarında ve farklı devirlerde çalıştırılarak tekerlek gücü ve yakıt tüketimi ölçülerek tekerlek tahrik kuvveti hesaplanacaktır.Deneylerden önce taşıt, referans dizel yakıt ile test edilmiş ve elde edilen sonuçlar taşıtın alternatif yakıt deneylerinde referans oluşturmuştur. Her yakıt karışımı ile yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar referans karakteristiklerle karşılaştırılmış ve sonuçlar grafiklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A considerable amount of oil consumption is made in transportation and agriculture. Since oil production in our country is very near to zero, it cannot live up to the requirements. It will be scientifically and economically significant that alternative fuels be found in place of oil-based fuels consumed in vehicles used in transportation and agriculture. In a possible oil crisis, it is crucial that an alternative fuel instead of motorin used in diesel vehicles should be determined in order to reduce the oil deficiency to some extent and not to cease especially agricultural activities such as cultivation and harvest depending on the season.In this study, the effect of using new generation fuel injection system (common-rail) in a diesel vehicle as an alternative fuel by using crude cotton oil and cotton oil methyl ester on the performance of vehicle will be experimentally examined.By mixing cotton oil methyl ester and euro diesel in diverse proportions such as % 2, 5, 10, 20 and 100, the effects of this on the performance of vehicle will be searched. In order to establish the performance of vehicle, by running the vehicle in different clutch types and various rotations, Wheel moving power will be accounted through measuring Wheel power and fuel consumption.Before the experiments, the vehicle has been tested by a reference diesel fuel and the results obtained have been a reference for the alternative experiments of the vehicle. Each fuel mixture and the results obtained from the experiments have been compared with reference characteristics and the results have been presented in the graphics.