Statik elektrikle yüklenmiş sıvı ilacın pamuk ilaçlamasında etkinliğinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, ilaç kayıplarını azaltmak İçin sıvı ilaç, statik) elektrikle yüklenerek (indüksiyon yüklemeyle) konik, yelpaze huzmeli yarıklı ve döner diskli meme ile pamuk bitkisi üzerine püskürtülmüştür. Ayrıca, konik ve yelpaze huzmeli yarıklı meme ile çalışmada damla penetrasyonunu artırmak için düşey yönde yardımcı hava akımının ilaç tutunmasına etkisi araştırılmıştır. Pülverizasyon işleminde gerçek ilaç etkili maddesi yerine BSF (Brillantsulphoflavin) iz maddesi kullanılmış ve iz maddesinin bitkiden alınan örnekler üzerindeki kantitatif/ analizi için fluorometrik yöntemden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda, elektrostatik yüklemenin en etkin olduğu uygulama döner diskli meme ile elde edilmiştir. Bu meme ile elektrostatik olarak yüklenmiş sıvı ilaç, yüksüz durumuna göre % 42,08 oranında daha fazla yaprak üzerinde tutülabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, in order to reduce drift of liquid-pesticide which was sprayed by cone, fan and spinning disc nozzles, liquid- pesticide was sprayed to the cotton plant canopy by electrostatic charging (induction charging). On the other hand, in order to attain penetration of drop when cone and fan nozzels are running was used vertical air current. During spray operation real pesticide was not used; instead, BSF (Brillantsulphoflavin) tracer was used and deposit was determined by fluorometric method. According to the results, the most influence application was obtained by electrostatic charged spinning disc nozzle. Electrostatic charging provided 42 % deposit increase on the cotton plant canopy compared to uncharged treatment with the same nozzle.