Kimyasal etkilere dayanıklı çimento üretimi üzerine bir araştırma
An investigation on producing of blended cement resistant to chemical effects
- Tez No: 237287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta ili ve çevresinden temin edilen puzolanik özelliğe sahip malzemelerin çeşitli miktarlarda çimento içerisine katılmasıyla elde edilen çimentoların sülfat dirençlerini ve çimentoya sonradan ilave edilmeleri sonucu çimento özelliklerine olan etkileri normal portland çimentosu ve üretilen çimentoların birbirleriyle mukayesesi yapılarak incelenmiştir.Bu amaçla temin edilen doğal malzemeler çimento üretimi için çeşitli aşamalardan geçirilerek çimentonun ana malzemeleri olan klinker ve alçıtaşıyla çeşitli oranlarda harmanlanmıştır. Çimentoların performansları çimento hamuru ve harç olmak üzere iki farklı aşamada incelenmiştir. Hazırlanan harç numuneler üç farklı orandaki sodyum sülfat çözeltisine 28 gün suda kürlendikten sonra 90 gün boyunca maruz bırakılmışlar. Daha sonra çimentoların performansları, eğilme ve basınç dayanımları ile bu harç çubuklarına ait numune parçalarının, taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) incelenmesi sonucu belirlenmiştir. Araştırmanın diğer kısmında ise çimentolara standart deneyler uygulanarak puzolanik malzemelerin çimento özelliklerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca hazırlanan numuneler 125 gün boyunca nemli ortamda kürlenerek genleşme ölçümleri izlenmiştir.Sonuçlar andezit ve mermere nazaran daha boşluklu bir yapıya sahip olan diatomitlerin sülfatın zararlarından daha çok etkilendiğini ortaya çıkarmıştır. Standart çimento deneylerinde ise % 10-20 oranlarında diatomit ile üretilen çimentoların dayanımlarında ilerleyen yaşlarda portland çimentosu 42.5'e yakın değerler elde edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the cements produced by the additive materials from Isparta city and its surroundings which gives puzalonic activity are compared with normal Portland cement. In this comparison sulfate resistance and other cement properties are examined.The natural additives which undergone various procedures are blended with clinker and gypsum under different proportions, which are main cement compounds.Prepared mortar specimens cured in the water for 28 days and then they were exposed to three different proportions of sodium sulphate solution for 90 days. After wards performance of cements are determined with compressive strength, tensile strength and the results of the mortar bars are examined with SEM. Also the prepared specimens for during 125 days period and there are cured under moist atmosphere volume expansion are measured and continuously monitored.The results show that, diatomites, having more porous structure than andesite and marble were more affected by sulphate attack. As in the normal standard tests, by adding 10-20 % of diatomites gave similar strength values with 42, 5 portland cement, at later periods of time