Isparta ilindeki farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin konutlarındaki mutfakların tasarımı ve fonksiyonel kullanım ilişkileri
Design and functiaonal use relationships of the kitchens in the houses of families at different socia-economic levels in isparta
  1. Tez No: 237286
  2. Yazar: İBRAHİM PINARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KADAYIFÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Technical Education, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Isparta ilinde 2006 yılında ve daha sonra yapılan binaların mutfaklarını kapsamaktadır. Çalışmada, bu binalarda ikamet eden farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin mutfaklarında tasarım kıstasları ve fonksiyonel kullanım ilişkileri ile bunların donatı elemanları açısından uygunluk derecesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, günümüz modüler mutfak tarımının estetik yapısı ve genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş, modüler mutfağın geleneksel konutlarda ve özellikle tasarım boyutunda yapılan uygulamalar incelenmiştir. Bunun için amaca uygun 20 adet konut mutfağı seçilmiştir. Bu mutfakların donatı elemanları, kullanılan dolapların işlevselliği de göz önünde bulundurularak Arcon mimari tasarım programı yardımıyla projelendirilmiş ve üç boyutlu olarak resimleri de gösterilmiştir. Kullanıcının isteklerini ve memnuniyet derecesinin ölçülebilmesi için seçilen mutfakların kullanıcılarında bir anket çalışması yapılmış, elde edilen veriler değerlendirilmiş ve mekanların verimli hale getirilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is related to the kitchens of the buildings which were built in Isparta in 2006 and the following years. This study aims to analyze the design criteria and functional use relationships in the kitchens of the families at different socio-economical levels as well as their fidelity with regard to the equipment elements. To this end, information was given about the aesthetic structure of today?s modular kitchen design and general characteristics, and the applications of modular kitchens especially from the point of design in the traditional houses were studied. Thus, 20 house kitchens which were fit for the purpose were selected. Equipment elements of these kitchens were designed by means of Arcon architectural design programme taking into consideration the functionality of the cupboards, and their three-dimension pictures were also illustrated. In an effort to measure the demands and satisfaction level of the users, a survey was conducted among the users of the selected kitchens, and the obtained data were evaluated, and solutions for making the spaces more efficient were proposed.