Ev-büro tekstil dokularının teknolojik ve fiziksel yapı özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 23730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Öz EV-BURO TEKSTİL DOKULARININ TEKNOLOJİK VE FİZİKSEL YAPI ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada, 179 perdelik ve 32 masa örtülük olmak üzere toplam 21 1 kumaş örneği örülme teknolojilerine göre sınıflandırılmış ve her bir örneğin kumaş eni büzülmesi, yatırım rayı sayısı, makina inceliği, kumaş sıra sıklığı, kumaş ağırlığı gibi temel kumaş özellikleri alınarak, örnekler arasında varyans ve regrasyon- korelasyon olmak üzere istatistiki hesaplamalar yapılmıştır. Varyans analizinde makina inceliği, yatırım rayı sayısı, sıklık, ağırlık ve % büzülme değerlerine göre, önce perdelik ve masa örtülük kumaşlarda kullanılan teknolojilerin karşılaştırılması, sonra da her iki kumaş cinsinde ortak olan teknolojiler ele alınarak, perdelik ve masa örtülük kumaşların karşılaştırılması yapılmıştır. Regrasyon analizleri ise, ortak makina incelik değerlerinde büzülme-yatırım rayı sayısı, büzülme-sıklık, ağırlık- yatırım rayı sayısı ve ağırlık-sıklık arasında yapılarak yatırım rayı sayısı ve sıklık değerlerinin büzülme ve ağırlık değerlerine uygun olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF THE TECHNOLOGICAL AND PHYSICAL STRUCTURE FEATURES OF TEXTILE FABRIC ABSTRACT: In this study, curtain fabrics and table clothes are compared with their technological and physical structure features. In the first chapter, the purpose, aims and comprehension are presented. In the second chapter, a summary of the literature of selecting subject is given. In the third chapter, the material and its properties are given then the methods and the statistical methods which are used in this study are explained. In the fourth chapter, experimental results which are basic for discussion are given. In the fifth chapter, with the helps of the experimental data, the results of variance and regressional analysis and some evaluations are given in order to compare the curtain fabrics and table clothes from the technological point of view (machine gauge-E, guide bar number, density, weight, percentage schrinkage).