Balıkesir ili Dursunbey yöresinde bulunan bazı liken türlerinin takonomik özellikleri ve yayılış alanları
- Tez No: 23729
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM TÜMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada, Balıkesir ili Dursunbey yöresinde bulunan bazı liken türlerinin taksonomik özellikleri ve yayılış alanları incelenmiştir. Örnekler, belirli tarihler arasında inceleme alanı içinde seçilen 35 istasyondan toplanmıştır. Ağaç kabukları, Cistus lauri folius, odunlar ve kütükler, karayosunları, kayalar, toprak üzerinde 84 tafcson tespit edilmiştir. Eldeki kaynaklara göre; Bu taksonlann hepsi Dursunbey'de ilk defa belirlenmiştir. Bunların 10 tanesi ise Türkiye için yeni kayıt durumundadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, taxonomycal features and distribution areas of some lichen species found in Dursunbey region of Balıkesir province were investigated. Specimens were collected from 35 stations chosen in the area with some periods. 84 taxa were identified on barks, Cistus laurifolius, woods and stumps, mooses, rocks, soil. According to the present references; all the taxa have been determined to Dursunbey region for the first time, and 10 taxa are also new records for Turkey. IV