İşletmelerin karar verme düzeylerinde stratejik planlamanın yeri ve ticari bankalarda uygulanırlığı üzerine bir araştıma
A research about the importance of strategic planning in the level of making decision and its usage in commercial banks
  1. Tez No: 237325
  2. Yazar: İLKER TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanın her eylem ve davranışı, bilinçli veya bilinçsiz şekilde verilen bir kararın yansımasıdır. Karar verme, yaşamımızın her aşamasının vazgeçilmez bir parçası ve sürekli karşımıza çıkan bir olgudur. Karar verme, sorun çözme ve çevrenin sunduğu fırsatları tanımlama sürecidir.İşletmelerde stratejik planlama, yönetsel kontrol ve işlemsel kontrol olarak sıralanabilecek üç ayrı düzeyde karar verme düzeyi bulunmaktadır. Bunlardan stratejik planlama, işletmeyi çevresiyle ve iç faaliyetleriyle ilgili bir bütün olarak gören en üst organizasyon seviyesinde oluşur ve işletmenin misyonunun belirlenmesi, uzun vadeli amaçlarının oluşturulması, bu amaçlara ulaşmak için faaliyete ilişkin seçeneklerin saptanması için alınacak kararlarla ilgilidir.Bu çalışma kapsamında, ticari bankalarda stratejik planlama ve stratejik planlamanın karar alma sürecindeki yeri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca uygulama çalışmasında bu sistemin uygulanırlığı analiz edilip işletmeye sağladığı olanaklar ve sakıncalar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada karar verme tekniğinin önemi ve güncelliği vurgulanmış, yaygınlaştırılmasında literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every action and behaviour of human, are the reflection of a decision that is occured conciously or unconciously. Making a decision is an indispensible issue, and we face it constantly. Decision is a period that includes problem solving, and also defining the facilities which are offered by environment.There are three deciding grades; as strategical planning administrative and operational control. One of them, strategical planning is used on the highest level of the organization that accepts the business together with its environment and inner-action. It is about deciding of long-term objectives and making decision for determining to achieve these actions.In this research, strategic planning and its place and importance in commercial banks is tried to analyze. Moreover, the facilities and objections that the system provides to business and the carrying out this system is analyzed in implementation study. In this paper, decision of technique?s importance and actuality are emphasized and aimed to contribute litrature for spreading.