Kapı dağı (Isparta) subalpin kesimlerinin yaprak böceklerinin (Coleoptera, Chrysomelidae) tür çeşitliliği
Leaf beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) species richness of subalpine regions on Kapi daği (Isparta) mountain
  1. Tez No: 237324
  2. Yazar: SERDAR BİLGİNTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta ili Uluborlu ilçesi sınırlarında yer alan 2498 m yüksekliğe sahip Kapı Dağı'nın yaprak böceklerinin tür çeşitliliği çalışılmıştır. Alandan, 2007?2008 yıllarında toplanan yaprak böceklerinin (Coleoptera: Chrysomelidae) dikey dağılış özellikleri, baskınlık, sıklık değerleri ve yamaç tercihlerindeki benzerlik özellikleri incelenmiştir.Çalışma alanı içerisinde, Alticinae, Cassidinae, Chrysomelinae, Clytrinae, Criocerinae, Cryptocephalinae, Galerucinae ve Eumolpinae altfamilyalarına bağlı 34 cinse ait toplam 74 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerden % 8.10'u (6 tür) sadece 1250 m'de, % 20.20'si (15 tür) sadece 1500 m, % 9.40'ı (7 tür) sadece 1750 m ve % 4.00'ü (3 tür) sadece 2000 m ve üzerinden kaydedilmiştir. Alanda en baskın tür olarak, % 19.20'lik değerle Crepidodera aurata (Marsham, 1802), en sık rastlanan tür olarak ise % 75.00'lik oranla Chrysolina herbacea (Duftschmid, 1825) tespit edilmiştir. 2007 yılı verilerine göre kuzey ve güney yamaçlar arasındaki Sørensen Benzerlik İndeksi oranı % 46, 2008 yılında ise bu oran % 37 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, leaf beetle (Coleoptera: Chrysomelidae) species collected from Kapı Dağı mountain in Isparta province in 2007?2008, have been investigated according to their vertical distribution, dominance, abundance and slope similarities.Consequently, a total of 74 species belonging to 34 genera of the subfamilies Alticinae, Cassidinae, Chrysomelinae, Clytrinae, Criocerinae, Cryptocephalinae, Galerucinae and Eumolpinae have been determined. Among them; 8.10% (6 species) only prefer to live in the 1250 m level; 20.20% (15 species) in 1500 m; 9.40% (7 species) in 1750 m and 4.00% (3 species) of collected beetles choose 2000 m as home range. The most dominant species collected from the area is, Crepidodera aurata (Marsham, 1802), has a percentage 19.20% and the most frequent species is, Chrysolina herbacea (Duftschmid, 1825), has a percentage 75.00%. At the end of 2007, it has been calculated that Sørensen Similarity Index between slopes is, 46%, and in the second year, 37%.