Batı Akdeniz bölgesinde deprem güçlendirilmesi yapılan bazı ilköğretim okullarının incelenmesi
Investigation of the earthquake strengthening for some primary education schools in west Mediterranean region
  1. Tez No: 237328
  2. Yazar: YUSUF TAHİR ALTUNCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım ve Tesisler Genel Müdürlüğü'nün Nisan 2007'de açıkladığı rapora göre, yurdumuzun %92'si deprem bölgesi içerisinde olup, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim binalarının güçlendirilmesi gereken toplam alanı 120 milyon m2'dir. Olası bir deprem anında bu durum dikkate alınacak olursa eğitim binalarının önemi büyüktür. Bu nedenle eğitim binalarının depreme karşı olan dayanımını arttırmak amacıyla, mevcut durumları üzerinden deprem güçlendirmesi yapılması şarttır.Bu çalışma, Antalya, Burdur, Isparta illeri ve bu illere bağlı ilçelerde deprem güçlendirilmesi yapılan bazı ilköğretim okullarını kapsamaktadır. Bu okullarda hangi gerekçelerle ve hangi yöntemlerle güçlendirme yapıldığı ve yapılan bu güçlendirme çalışmalarının ne derece tatmin edici sonuçlar verdiği, gerek gözlemsel gerekse okullardan alınan numuneler aracılığıyla incelenmiş, incelemeler yapılırken bazı statik hesap programları kullanılmış, bilimsel ve objektif yaklaşımlar sergilenmiş, karşılaşılan sorunlarla ilgili birtakım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the report announced by Ministry of National Education, Department of Investments and Facilities in April 2007, 92% percent of our country is in the earthquake region, and also the educational facilities which need strengthening and are connected to Ministry of National Education are totally 120 million m2.If this is considered for any possible earthquake , the importance of educational facilities are great.Therefore, it is necessary to strengthen the educational facilities considering their current situations, in an effort to make them more resistant to the earthquakes.This study includes some primary education schools strengthened against to earthquake in the cities of Antalya, Burdur, Isparta and counties of these cities. The issues of for which reasons and by which methods the strengthenings were made in these schools and to what extent these strengthening works have produced satisfying results,have been studied , by both observable and samples taken from the schools. During the studies, some static programs and scientific and objective approaches have been used, and a certain number of suggestions have been put forwad for the problems encountered.