Balıkesir, Bursa ve Çanakkale bölgelerinde üretilen pamuk liflerinin teknolojik bazı özellikleri ve buna göre pamuk standardizasyonundaki durumu üzerinde bir araştırma
- Tez No: 23738
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TEKİN ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz BALIKESİR, BURSA VE ÇANAKKALE BÖLGELERİNDE ÜRETİLEN PAMUK LİFLERİNİN TEKNOLOJİK BAZI ÖZELLİKLERİ VE BUNA GÖRE PAMUK STANDARDİZASYONUNDAKİ DURUMU ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışmada Balıkesir, Bursa ve Çanakkale bölgelerinde üretimi gerçekleştirilen pamuk liflerinin yabancı madde içeriği, olgunluk derecesi, incelik, uzunluk, mukavemet ve elastikiyet özellikleri deneysel olarak incelenmiş, bu teknolojik özelliklere göre pamuk standardizasyonundaki durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; Balıkesir, Bursa ve Çanakkale pamuklarının, incelenen teknolojik özellikler bakımından genelde birbirlerinden pek farklı olmadıkları tespit edilmiştir. Hakkında sayısal veri alınabilen Ege pamuğu özellikleri ile kıyaslandıklarında, çok büyük bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Daha iyi bir karşılaştırma ve daha kesin bir yargı için iki bölge pamukları üzerinde ölçümler yapılıp istatistiki açıdan aralarındaki farkın derecesini analiz etmenin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON SOME TECHNOLOGICAL PROPERTIES OF COTTON FIBERS GROWN IN BALIKESİR, BURSA AND ÇANAKKALE AND THE STATE OF COTTON STANDARDISATION ACCORDING TO THESE PROPERTIES ABSTRACT : In this study, the trash content, the maturity degree,fineness, length, strength and elasticity of cotton fibers which are grown in Balıkesir, Bursa and Çanakkale regions have been researched experimentally and according to these technological properties, the standardisation state have been tried to be determined. According to the research, it has been found that the technological properties of Bursa, Balıkesir and Çanakkale cotton fibers are not very different from eachother. When the obtained properties of the Aegeon cotton compared no distinct differences are observed. In order to make better comparison and come to definite conclusion, it has been suggested that some measurements on the cotton of two regions has to be done and the degree of distinction should be statistically analysed.