Türkiye'de doğal ipek üretimi, endüstrisi ve sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 23739
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TEKİN ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
oz TÜRKİYE'DE DOĞAL İPEK ÜRETİMİ, ENDÜSTRİSİ VE SORUNLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırmada, ülkemizde yaklaşık 1500 yıllık bir mazisi olan ipekböcekçiliğinin içinde bulunduğu koşullar incelenmiştir. İpek üretimi ve endüstrisini olumsuz yönde etkileyen sorunlar, düzenlenen bir anketle belirlenerek çözüm yolları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, ipekböcekçiliğinin çeşitli nedenlerle büyük bir darboğaz içinde olduğu ve en kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa, ülkemizin geleneksel ürünü olan yaş koza ve ham ipek üretiminin gittikçe azalacağı ve üreticinin büyük bir ekonomik gelirden mahrum kalacağı anlaşılmıştır. Nitekim, ipekböcekçiliği tarihimizde en düşük yaş koza üretimi dolayısıyla ham ipek üretiminin 1 992 yılında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bunun gibi, ipekli tekstil endüstrisinin de zaman zaman günlük gazete haberlerinde belirtildiği gibi yasa dışı ve benzeri yollarla yurt dışından getirilen ipek ipliği ve kumaşı yüzünden yok olma tehlikesi içine düştüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE PRODUCTION OF NATURAL SILK, ITS INDUSTRY AND PROBLEMS IN TÜRKİYE In this study, the condition of sericulture which has a 1 500 years past in our country has been researched. The problems that has negative effects on silk production and industry has been determined by a questionnaire, and solutions have been searched. The investigation showed that, because of various reasons sericulture in our country is in a bottleneck and if necessary precautions are not taken, the production of fresh cocoon and raw silk, which are our traditional products, would gradually decrease and the producer would lose an important income. In fact, the lowest fresh silk cocoon and raw silk production has occurred in 1992. Likewise, as has been sometimes mentioned in the newspapers, the silk textile industry has been in a danger of vanishing because of illegal important of silk thread and fabrics from foreign countries.