Bismut tabanlı süperiletken tel şeritlerin üretilmesi: Magnet sarımı ve karekterizasyonu
Production of bismuth based on superconductor tapes: Winding and characterization
- Tez No: 237425
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin genel olarak tarihi gelişiminin incelenmesinin ardından süperiletkenliğin anlaşılmasında temel olan tanımlar anlatılmış ve tezin ana konusu olan, BSCCO tabanlı süperiletken malzeme, gümüş borulara çeşitli yöntemler ile doldurulmuştur. Doldurulan bu gümüş borular değişik hadde çaplarda inceltilerek tel haline getirilmiş, tel halindeki gümüş borular büyük haddede ezilerek şerit formuna sokulmuştur. Süperiletken şeritler çeşitli kimyasal karışımlar ile yalıtılmış ve bu yalıtılmış şeritlerin 77 Kelvin de I-V karakterizasyonu incelenmiştir. Şeritler bir bobin şekline getirilerek normal koşullarlarda ve 77 Kelvin de I-V karakterizasyon incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the history of high temperature superconductors are explained then some of the basic definitions are emphasized. The BSCCO-based superconductor material that is the main topic of the thesis, is filled into the silver tube. The filled silver tubes are drawn with the drawing machine using a numbur of dies with decreasing diameters. After drawing the composite wires are deformed into tapes. These superconductor tapes are insulated with different chemical mixtures, wound into coils. These coils were made as a primary and a secondory coils forming a transformer. I-V charecteristics and performance of the transformer were tested at room temperature and at 77 K