Eskişehir organize sanayi bölgesindeki sanayi yapılarının yapısal olarak incelenmesi
Analyzing the structural situation of industrial structures in Eskişehir organized industrial zone
- Tez No: 237434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle, organize sanayi bölgelerinin dünyada ve ülkemizdeki gelişiminden bahsedilmiş, ardından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi için detaylı bir inceleme yapılmıştır. Bu incelemede; yapıların taşıyıcı sistemleri, kullanım amaçları ve yapı genel bilgileri gibi detayların yanı sıra Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan bu yana geçen süreçteki gelişimi incelenmiştir. Sanayi yapılarının projelendirildikleri yıllara göre farklı deprem yönetmeliklerine tabi olduğundan yola çıkarak, ülkemizde yürürlüğe girmiş olan tüm deprem yönetmelikleri için bir inceleme yapılmıştır.Sonraki aşamada Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 1975 ve 1998 deprem yönetmeliklerine göre projelendirilmiş iki farklı çelik yapının günümüz yönetmeliğine göre uygunluğu incelenmiştir. Yetersiz noktalar belirlenmiş ve yetersizliklerin giderilmesi için gerekli iyileştirmeler sunulmuştur. Bu çalışmada modelleme SAP 2000 V.11 programı kullanılarak yapılmıştır. Son olarak, bu çalışmada elde edilen sonuçlara dayanarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin yapısal durumu hakkında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, developments of organized industrial zones in the world and in our country are discussed, and then Eskişehir Organized Industrial Zone is analyzed in details. In this analysis; details such as bearing systems of structures, use purposes and general information of the structure together with the development of processes since Eskişehir Organized Industrial Zone?s inception are investigated. Starting with the various earthquake codes based on construction years of industrial structures, all codes that come into effect in our country are analyzed.In the next phase, two different steel structures which are designed according to 1975 and 1998 earthquake codes in Eskişehir Organized Industrial Zone are analyzed according to 2007 earthquake code. Inadequate points are found out and required retrofitting designs are presented. Modeling and analysis are made with SAP2000 V.11 in this study. Finally, structures in Eskişehir Organized Industrial Zone are evaluated according to results of the study.