Endüstriyel atık sulardan bazı metal iyonlarının biyoadsorbent kullanılarak giderimi
The removal of some metal ions from industrial wastewaters by biosorbent
  1. Tez No: 237547
  2. Yazar: ADEM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fındık Türkiye'nin en önemli tarım ürünlerinden birisidir. Türkiye'nin kuzeysahilleri bu ürünün yetistirilmesi için oldukça uygundur ve bu bölgede dünya fındıküretiminin yaklasık %80 yapılmaktadır. Bölgedeki çok büyük miktara sahip fındıkkabugu potansiyeli de bazı uygulamalarda kullanılmaktadır. Bunlardan birisi desorpsiyon uygulamalarıdır. Bu amaçla çalısmada, endüstriyel atıklardan metaliyonlarının gideriminde yapılan diger ilgili çalısmalarla karsılastırmak için bakır veçinko metalinin ögütülmüs fındık kabukları ile adsorpsiyonu incelenmistir.Sulu çözeltilerden bakır ve çinko iyonlarının giderimi için, çalkalama süresi(1-360 dakika), tanecik boyutu (-75, 75-150 ve 150-200 ?m), sıcaklık (25-60 0C) vepH'nın (3-7) etkisi incelendi. Ayrıca taneciklerin zeta potansiyeli pH 2-10 aralıgındaölçüldü. Deneysel veriler Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerikullanılarak analiz edildi. Fındık kabugunun Cu2+ ve Zn2+ iyonu için yüksekadsorplama kapasitesi oldugu görüldü ve adsorpsiyon prosesinin ikinci derecedenkinetik modele uygun oldugu belirlendi.ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, kinetik, fındık kabugu, zetapotansiyeli, bakır iyonu, çinko iyonu
Özet (Çeviri)
Hazelnut is one of the most important agricultural products of Turkey. Northcoasts of Turkey are so suitable to grow hazelnut that approximately 80% of the totalhazelnut production in the world is supplied from this region. There is a greatpotential of woody hazelnut shell to use in some applications in that region. Sorptionstudies are one of these. For this reason in this paper, batch adsorption of metal ionsonto ground and sieved hazelnut shells was studied in comparable with sawdust ofvarious species of wood and in order to explore the potential use of this material aslow cost adsorbent for heavy metal removal in industrial effluents.The capacity of the adsorption for the removal of copper and zinc ions fromaqueous solution was investigated under different conditions such as solution contacttime (1-360 min), particle size (-75, 75-150 and 150-200 ?m), temperature ofsolution (25-600) and solution pH (3 ?7). Moreover, zeta potential of particles atdifferent initial pHs (2?10) was measured. The equilibrium data were processedaccording to Langmuir and Freundlich?s models and higher adsorption capacityvalues towards Cu2+ and Zn2+ ions were shown. The adsorption kinetics wasinvestigated and the best fit was achieved by a second order equation.KEY WORDS: Adsorption, kinetics, hazelnut shell, zeta potential, copper ion, zincion