Mining association rules for quality related data in an electronics company
Bir elektronik şirketi için kalite verilerinden birliktelik kurallarının belirlenmesi
- Tez No: 237591
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR EVİN ÖZDEMİREL, PROF. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde ürünlerdeki hata oranlarının azaltılmasının üretim maliyetini azaltmayönündeki etkileri gözlenmekte ve bu yüzden kalite konusu oldukça önemkazanmaktadır. Bu yüzden firmalar büyük miktarlarda kalite verisi üretmekte vesaklamaktadırlar. Bu verilerin analizi, problemlerin ve sebeplerinin anlaşılarakönleyici tedbirlerin alınması açısından önemlidir. Bu tezde bir veri madenciliğiyöntemi olan birliktelik kuralları için bir metodoloji sunulmuştur. KullanılanApriori algoritması çok fazla kural üretmektedir. Bu kuralların çoğu gereksizdir.Bu yüzden gereksiz kuralların elenmesine yönelik üç aşamalı bir eleme yöntemigeliştirilmiştir. Bu yaklaşım bir elektronik firmasında üretim ve mal giriş kaliteverileri üzerinde uygulanmıştır. Ortaya çıkarılan kurallar test verileri iledoğrulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality has become a central concern as it has been observed that reducingdefects will lower the cost of production. Hence, companies generate and storevast amounts of quality related data. Analysis of this data is critical in order tounderstand the quality problems and their causes, and to take preventiveactions. In this thesis, we propose a methodology for this analysis based on oneof the data mining techniques, association rules. The methodology is applied forquality related data of an electronics company. Apriori algorithm used in thisapplication generates an excessively large number of rules most of which areredundant. Therefore we implement a three phase elimination process on thegenerated rules to come up with a reasonably small set of interesting rules. Theapproach is applied for two different data sets of the company, one forproduction defects and one for raw material non-conformities. We then validatethe resultant rules using a test data set for each problem type and analyze thefinal set of rules.