Synthesis of lithium borides by mechanochemical process
Mekanokimyasal yöntem ile lityum borürlerin sentezi
  1. Tez No: 237592
  2. Yazar: ONUR ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GEVECİ, PROF. DR. YAVUZ TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı mekanokimyasal yöntem ile lityum borür sentezinin araştırılmasıdır. Lityum borürler hidrojen depolama ve yüksek enerjili katkı maddesi gibi konularda gelecek vaadeden özellikler göstermektedir. Deneylerde lityum borür sentezi için girdi malzemeleri olarak lityum oksit (Li2O), bor oksit (B2O3) ve magnezyum kullanılmıştır. Mekanokimyasal yöntem deneyleri bilyalı öğütücü kullanılarak argon gazı altında gerçekleştirilmiştir. Deney ürünleri X-ışını kırınım yöntemi ve taramalı elektron mikroskopisi ile analiz edilmiştir. X-ışını kırınımı analizi sonucunda ürün diyagramlarında trilityum tetradekaborür (Li3B14) pikleri gözlenmiştir. Deneyler sonunda oluşan diğer fazlar HCl/su çözeltisinde liç edilerek giderilmiştir. Oluşan, demir (Fe) ve magnezyum oksitin giderilmesi için ürünlerin 0.5M HCl/su çözeltisi içinde 10 dakika süre ile liç edilmesinin yeterli olduğu gözlenmiştir. Öğütme parametrelerinin lityum borür sentezine etkisi de bu çalışmada incelenmiştir. Öğütme hızı, bilya-toz oranı, öğütme süresinin etkileri incelenmiş; 300 devir/dakika hızında ve 30:1 bilya toz oranıyla, 20 saat süre ile öğütme optimum koşullar olarak belirlenmiştir. Diğer lityum borürlerin (LiB4, Li2B6, LiB13) sentezi aynı öğütme değerleri kullanılarak denenmiş, fakat bu bileşiklerin oluşumu gözlenememiştir. LiB4 ve LiB13 deney ürünlerinin X-ışını kırınımı diyagramlarında Li3B14 pikleri olduğu görülmüştür. Li2B6 oluşumu için yapılan deneyler sonucunda ise ürün diyagramlarında Li2B9 pikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate synthesis of lithium borides by mechanochemical synthesis from oxides. Lithium borides have promising properties in the area of high energy additives and hydrogen storage. Lithium oxide (Li2O), boron oxide (B2O3) and Mg were used to synthesize lithium borides. Experiments were conducted in a planetary ball mill under argon atmosphere. Analyses of the products were done by X-ray diffraction and scanning electron microscopy. Trilithium tetradecaboride (Li3B14) peaks were observed in the product powder. Removal of other phases that were formed during experiments was done by leaching in HCl/water solution. Leaching in 0.5 M HCl/water solution for 10 minutes was found to be sufficient to remove; iron (Fe) and magnesium oxide (MgO). Effects of ball milling parameters such as milling speed, ball to powder ratio, milling duration were investigated and milling for 20 hours with 300 rpm and 30:1 ball to powder ratio was found to be the optimum conditions. Syntheses of other lithium borides (LiB4, Li2B6, LiB13) were also experimented with the same milling parameters. Formation of LiB4, Li2B6 and LiB13 was not observed in the product powders. However, the results of LiB4 and LiB13 production experiments showed also Li3B14 peaks in the product. Li2B6 synthesis experiments resulted in Li2B9 peaks in the product powders.