Grounding design analysis
Topraklama tasarımı analizi
  1. Tez No: 237595
  2. Yazar: MUSTAFA GÜÇLÜ AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, AC beslemeli şalt sahası topraklamalarının problemli olanlarını incelemektedir. Özellikle, yüksek özdirençli sahaların topraklamalarının tasarımları üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Olası tasarım iyileştirmeleri belirlenmiş ve bu iyileştirmelerin etkinlikleri, güvenlik ve maliyet açılarından incelenmiştir. Bu karşılaştırmalı değerlendirmelerde, CYMGRD programı (FEM analizleri yapan AC topraklama tasarım programı) iyileştirmelerin numerik analizleri için kullanılmıştır. Ayrıca uluslararası (IEEE, IEE) ve yerel (Topraklamalar Yönetmeliği) standardlarda yer alan dört işlem temelli metodlar için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Yüksek özdirençli sahalar için bu programın sayısal çıktıları ile FEM çıktıları karşılaştırılmış ve metodların güvenilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates problematic cases in AC substation grounding system design. Particularly, the grounding design for substations that are built on high resistivity soil is considered. Here, possible physical rectification schemes are introduced and compared for their effectiveness from safety and cost efficiency perspectives. For this comparison, the CYMGRD program (a finite element analysis tool for AC substation grounding) is used for detailed analysis of the various schemes. An additional computer program is developed to implement the formulations of the related AC substation standards (IEEE, IEE, and Turkish National Regulations). The output of this program is compared with the finite element analysis of the high-resistivity-soil rectification schemes to investigate the validity of the formulations in these standards.