Prediction of multiphase flow properties from nuclear magnetic resonance imaging
Nükleer magnetik rezonans görüntüleme ile çok fazlı akış özelliklerinin tayini
  1. Tez No: 237627
  2. Yazar: TÜRKER KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DEMİRAL, PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada iki fazlı (su-petrol) drenaj ve imbibisyon mekanizmalarini tasvirleyen hibrit bir Gözenek Ağı (GA) modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model literatürde yeralan bağıntılar kullanarak Nükleer Magnetik Rezonans (NMR) T2 gevşeme zamanlarını üretmektedir. Geliştirilen GA Berea Kumtaşı, Kuzey Marmara Kireçtaşı, Yeniköy Dolomit ve Dolomitli Kireçtaşı tapaları kullanılarak elde edilen deneysel göreli geçirgenlik verileri ile kalibre edilmiştir. GA gözenek ve bağlantı parametreleri bilgisayarlı tomografi taramaları ve ince kesit görüntülerinden elde edilmiştir. Gözenek ve bağlantı boyutlarının istatistiksel olarak ilişkisiz olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, geliştirilen GA modelinin farklı öteleme mekanizmalarını modellemek üzere kullanılabileceği gözlenmiştir.GA modelinden elde edilen sentetik veriler kullanılarak bir Yapay Sinir Ağı (YSA) modeli geliştirilmiş ve test edilmiştir. Geliştirilen YSA modelinin verilen T2 gevşeme sinyali için petrol ? su göreli geçirgenlik verilerini yeterince iyi bir şekilde tahmin edebildiği görülmüştür (ortalama karesel hata 0.05'ten daha küçüktür). Sonuç olarak, geliştirilen modellerin Kombine Magnetik Rezonans (CMR) gibi bir NMR kuyu logu direk olarak kullanılarak çok fazlı akış fonksiyonalarını elde etmede kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a hybrid Pore Network (PN) model that simulates two-phase (water-oil) drainage and imbibition mechanisms is developed. The developed model produces Nuclear Magnetic Resonance (NMR) T2 relaxation times using correlations available in the literature. The developed PN was calibrated using experimental relative permeability data obtained for Berea Sandstone, Kuzey Marmara Limestone, Yeniköy Dolostone and Dolomitic Limestone core plugs. Pore network body and throat parameters were obtained from serial computerized tomography scans and thin section images. It was observed that pore body and throat sizes were not statistically correlated. It was also observed that the developed PN model can be used to model different displacement mechanisms.By using the synthetic data obtained from PN model, an Artificial Neural Network (ANN) model was developed and tested. It has been observed that the developed ANN tool can be used to estimate oil ? water relative permeability data very well (with less than 0.05 mean square error) given a T2 signal. It was finally concluded that the developed tools can be used to obtain multiphase flow functions directly from an NMR well log such as Combinable Magnetic Resonance (CMR).