Preparation of sericin based wound dressing and investigation of its biomaterial properties
Serisin bazlı polimerik yara örtüsü hazırlanması ve biyomalzeme özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 237626
  2. Yazar: ÖMER AKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, YRD. DOÇ. DR. DİLEK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, serisin ve kolajen karışımından oluşan kompozit membranlar geliştirmek ve bu membranların yara örtüsü özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Farklı membran kompozisyonları, döküm yapılarak ve çözücüleri uçurularak hazırlanmıştır. Membran kompozisyonlarının ilk optimizasyon çalışmalarından sonra, iki farklı kalınlıktaki gruplar her bir kompozisyon için hazırlanmış ve % 3 (w/v) glutaraldehit ile (GTA) çapraz bağlanmıştır. Bir yara örtüsü için gerekli özellikler düşünülerek membranların denge su tutma derecesi (EDS), su buharı geçirme hızı (WVTR), oksijen geçirgenliği, mekanik özellikleri, in situ bozunurluğu, mikrobiyal geçirgenlik ve sitotoksisite özellikleri incelenmiştir. Membranların EDS değerleri 14,91 ve 4,37 (gr/gr) aralığında bulunmuş ve serisin varlığıyla anlamlı arttığı görülmüştür. WVTR ile membranlardaki serisin oranı arasında açık bir ilişki bulunamamıştır; ama membranların kalınlık artışı WVTR değerlerini istatistiksel açıdan düşürmüştür. Serisin içeren ince membranlar daha iyi oksijen geçirgenliğine sahiptir. Serisin, membranların gerilim kuvveti ve uzama gibi özelliklerini istatistiksel olarak kötüleştirmiştir. Çapraz bağlanan membran gruplarının hidrolitik bozunmaya karşı 4 haftalık inkübasyon süresi boyunca dayandığı görülmüştür. Membranların sıkı yapıda olmasından dolayı grupların hiçbirisinin bakterilere karşı geçirgen olmadığı görülmüştür. Sitotoksisite çalışmaları için 3T3 fibroblastlar ve keratinositler membranlar üzerine ayrı ayrı ekilerek MTT hücre canlılığı tahlili yapılmış, ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilmişlerdir. MTT analizine göre, keratinositler 7 gün içinde istatistiksel olarak önemli ölçüde artmış ve yüksek konfluansa ulaşmıştır. Benzer şekilde fibroblastlar da membranlar üzerinde iyi bir şekilde artmıştır. Işık mikroskobu ve SEM analizleri her iki hücrenin de membranlara yapışabildiğini, membranlar üzerinde büyüyebildiğini ve yayılabildiğini göstermiştir. Ayrıca her iki hücre de karakteristik hücre morfolojilerini bir gün sonunda kazanmış ve 7 gün boyunca yassılaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce sericine/collagen composite membranes and to investigate their properties as a wound dressing. Different membrane compositions were prepared by casting and solvent evaporation method. After initial studies for optimization of ratios, membrane groups at two different thicknesses were prepared for each selected ratio and cross-linked with 3 % (w/v) glutaraldehyde (GTA). Considering the wound dressing requirements, equilibrium degree of swelling (EDS), water vapor transmission rate (WVTR), oxygen permeability, mechanical properties, in situ degradation, microbial penetration and cytotoxicity of membranes were examined. The EDS of membranes had a range of 14.91 to 4.37 (g/g) and increased significantly with the presence of sericin. There was no obvious relationship between the sericin ratio of membranes and WVTR, but the increase in membrane thickness decreased WVTR significantly. Thin and sericin containing membranes had statistically better oxygen permeabilities. Sericin deteriorated the tensile strength and elongation of membranes statistically. Cross-linked groups were resistant to hydrolytic degradation through 4 weeks of incubations. None of the membranes were penetrable to bacteria owing to their dense structure. For cytotoxicity studies, 3T3 fibroblasts and keratinocytes were seeded on membranes separately, and analyzed with MTT assays, and light microscopy and scanning electron microscopy (SEM). As regards to MTT assay, keratinocytes proliferated significantly on membranes and reached to high confluence within 7 days. Similarly, fibroblasts also showed high proliferation on membranes. Light microscopy and SEM analysis showed that both cells could attach, grow and spread on membranes. Also, cells gained their characteristic morphology after 1 day and formed flattened structure within 7 days.