Mathematical model development of the anti torque system of a NOTAR helicopter
Bir NOTAR helikopterinin anti tork sisteminin matematiksel modellemesi
- Tez No: 237636
- Danışmanlar: DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bir NOTAR helikopterinin anti-tork mekanizması dikey dengeleyici ve basınçlandırılmış kuyruksilindirinden oluşan karmaşık bir sistemdir. Bu sistemde kuyruk silindiri hava çıkışı sağlayarakhem silindirin etrafında sirkülasyon kontrolünü, hem de silindirin sonunda yönlendirilmiş jetakımınının oluşmasını sağlar. Bu tez adı geçen sistemin modellenmesini ve bir helikoptermodeline entegrasyonunu hedeflemektedir. MD 600N helikopteriyle yapılan uçuş testleri,sonuçları doğrulamak için kullanılmıştır. Son olarak simulasyon sonuşları uçuş test datası ilekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The anti-torque mechanism of a NOTAR helicopter is a complex system including verticaltail and pressurized tail boom which provides air ejection used for both circulation controlaround the boom and creating directed jet air at the end of the boom. This thesis targets themodeling of this mechanism and integrating it to a helicopter simulation model. Flight testsare performed on the MD 600N helicopter to verify the results. Finally, the simulation iscompared with flight test data.