Modeling of nitrogen removal in a membrane biological treatment process
Membran biyolojik arıtım tesisinde azot arıtımının modellenmesi
- Tez No: 237646
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL F. GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ODTÜ yerleşkesinde kurulmuş olan VRM tipindeki membran biyoreaktöründe gerçekleşen biyolojik azot arıtımının model yardımıyla simülasyonu yapılmaya çalışılmıştır. Tesisteki aktif çamur sistemini modelleyebilmek için dinamik bir modele ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada, Uluslararası Su Kalitesi Birliği (IAWQ) tarafından geliştirilen ve en çok kullanılan model olma özelliğini taşıyan Aktif Çamur Modeli No 1 (ASM1) isimli model AQUASIM isimli yazılım programında kullanılarak arıtma tesisinde gerçekleşen karbon arıtımı ile nitrifikasyon ve denitrifikasyon prosesleri modellenmeye çalışılmıştır.Model kurulduktan sonra model parametrelerinin hassasiyetleri analiz edilmiştir. Daha sonra hassas parametrelerin optimizasyonu için parametre tahmini yapılmıştır. Mevcut farklı veri setleri bulunduğundan modelin kalibrasyonu sırasında paralel olarak farklı iki kalibrasyon çalışması yapılmıştır. Son olarak, iki farklı veri seti ile kalibre edilmiş model farklı bir veri seti ile test edilmiştir.Sistemdeki MLSS konsantrasyonu ile ilgili sonuçlar tesis verileri ile uyumlu çıkmıştır. Fakat sistemdeki azot giderimi, tesiste gerçekleşen nitrifikasyon-denitrifikasyon prosesleri ile ilgili mevcut verilerin yetersiz olması nedeniyle, tam olarak modellenememiştir.
Özet (Çeviri)
Biological nitrogen removal was simulated for a Vacuum Rotating Membrane (VRM) type membrane bioreactor (MBR) operated in METU campus. In order to simulate the biological MBR plant, a dynamic model that describes the process is needed. In this thesis, the Activated Sludge Model No.1 (ASM1), which still is the most widely used model developed by the International Association on Water Quality (IAWQ), has been used to simulate the carbon oxidation, nitrification and denitrification processes occurring in the plant using AQUASIM software package.Once the model was established, sensitivities of the model parameters were analyzed. Then, parameter estimation was carried out for the optimization of the sensitive parameters. As we have several distinct data sets available two parallel modeling study was carried out for the calibration of the model. Finally, the calibrated model by different data sets was validated by using the remaining data sets.The model results were consistent with the measured data especially in terms of MLSS concentration in the system. However model results for the nitrogen removal were not extremely successful; the reason for this might be the inadequate available data on nitrification-denitrification process occurring in the system.