Uncertainty assessment for the evaluation of net present value of a mineral deposit
Bir maden yatağının net bugünkü değerinin tahmininde belirsizlik değerlendirmesi
  1. Tez No: 237647
  2. Yazar: ÖMER ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir maden yatağının işletilebilirliği tüm harcamaların ve kazançların bugünkü değerlerinin mukayesi sonunda anlaşılabilmektedir. Maden rezevlerinin net bugünkü değerinin hesaplanması birçok parametre kullanılarak yapılmaktadır. Bu parametrelerin hemen hemen hepsi belirsizlik içermektedir. Daha doğru ve güvenilir bir net bugünkü değeri (NBD) tahmin etmek için bu parametrelerin en olası değerleri ve olası veri aralıkları göz önünde tutularak hesaplama yapılmalıdır.Bu çalışma, maden rezervlerinin net bugünkü değerlerinin tahmininde kullanılan belirsiz parametrelerin olasılık dağılımlarını tanımlamak ve net bugünkü değeri Monte Carlo benzetişimi metoduyla değerlendirme üzerinedir. Monte Carlo benzetişimi metodunun uygulanması için @Risk 4.5.7 programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda projenin olası net bugünkü değerleri olasılık dağılım grafiği olarak verilmiştir.Bir maden rezervinin net bugünkü değerinin tahmininde belirsizlik değerlendirmesinin uygulanması için, çalışma sahası olarak Dereköy bakır rezervi seçilmiştir. Dereköy bakır yatağı bütün olarak bir bilgisayar yazılımı olan Micromine ve poligon metodu ile değerlendirilmiştir. Ortalama tenörün düşük çıkması ve rezervin çok geniş bir alana yayılmış olmasından dolayı, yatağın sadece güneydoğu bölümü çalışma için kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda, Dereköy bakır yatağının net bugünkü değerinin %68,27 (x ?±?) olasılıkla da $77,97×106 ile $318,78×106 arasında ve %95,45 (x ?±2?) olasılıkla -$45,37×106 ile $443,54×106 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The profitability of a mineral deposit can be concluded by the comparison of net present values (NPV) of all revenues and expenditures. In the estimation of NPV of a mineral deposit, many parameters are used. The parameters are uncertain. More accurate and reliable NPV estimation can be done with considering the related uncertainties.This study investigates the probability distributions of uncertain variables in estimation of NPV and evaluation of NPV using Monte Carlo simulation. @Risk 4.5.7 software package is used to apply Monte Carlo simulation method. At the end of the study, all possible net present values and their probabilities are given as a probability distribution.Dereköy copper ore reserve is selected to apply uncertainty assessment in NPV of ore reserves. The reserve is evaluated using both conventional polygonal method and a mining software which is Micromine. The southeastern part of the reserve was selected as a study area because average grade of the reserve is relatively low and the reserve extends to a larger area.At the end of the assessment, NPV of the southeastern part of Dereköy ore reserve was found to be between $77.97×106 and $318.78×106 with 68.27% (x ?±?) probability and between ?$45.37×106 and $443.54×106 with 95.45% probability (x ?±2?).