Yersinia Ruckeri ile enfekte edilen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus Mykiss)'nın tedavisinde propolisin kullanılması
Usage of propolis for treatment of rainbow trout (Oncorhynchus Mykiss) infected with Yersinia Ruckeri
  1. Tez No: 237698
  2. Yazar: MUHAMMET ENİS YONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM SAĞLAM, DOÇ. DR. SEVAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Su Ürünleri, Biochemistry, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada; ortalama ağırlıkları 103,90 g (86,3-124,2 g) olan 1600 adet gökkuşağı alabalığı Yersinia ruckeri' nin LD50 ve LD75' ini içeren inokülatlarıyla deneysel olarak enfekte edildi. Enfeksiyondan 24 saat sonra balıklara günlük 2.5, 5 ve 10 mg/kg balık oranlarında 21 günlük süreyle propolis oral, enjeksiyon ve banyo yöntemleriyle uygulandı. Propolis uygulanan deneme ve kontrol balıklarından araştırmanın 3., 4., 5., 9., 15. ve 21. günlerinde kan, karaciğer, böbrek, dalak ve solungaç örnekleri alındı. Bu doku ve organlarda nitroblue tetrazolium (NBT) ve katalaz aktivitesi, protein, total immunoglobulin, lipid peroksidasyon (MDA) ve redükte glutatyon (GSH) düzeyleri tespit edildi. Enfekte balıklara uygulanan propolisin mortalite etkisine bakıldı. Bununla beraber tedavi sırasında balıkların organlarından bakteriyolojik muayene için besi yerlerine ekimler yapılarak Yersinia ruckeri yönünden incelendi.LD50 oranında bakteri verilerek enfeksiyon oluşturulduktan sonra oral olarak yemle ve enjeksiyonla intraperitoneal olarak 2.5, 5 ve 10 mg/kg balık oranında propolis uygulaması ile Yersiniosis'e karşı tedavide başarılı sonuçlar alındı. LD75 oranında bakteri içeren inökulatlarla enfekte balıklarda ise aynı başarı sadece 10 mg/kg dozunda propolis uygulaması ile elde edildi. Ayrıca intraperitoneal enjeksiyonla tedavideki etkinlik oral uygulamadan daha yüksek ve hızlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, rainbow trout (103.90 g mean weight in 86.3-124.2 g ranges) were infected with LD50 ve LD75 inoculates of Yersinia ruckeri. After 24 hours from infection, fish were treated with 2.5, 5 and 10 mg /kg doses of propolis for 21 days by using oral, injection and bath methods. Blood, liver, kidney, spleen and gills samples were taken in day 3., 4., 5., 9., 15. and 21. from all experimental fish. Nitroblue Tetrazolium (NBT), catalase activity, protein, total immunoglobuline, lipid peroxidation (MDA) and reduced glutation (GSH) levels were analyzed in these tissues and organs. At the same time, the mortality effect of propolis on fish was determined. In addition, fish organs were isolated for bacteriological inoculation during cure for examination in term of Yersinia ruckeri.Successful results in cure against Yersiniosis were obtained in fish infected with LD50 rate of bacteria after applying 2.5, 5 and 10 mg/kg fish doses of propolis given by food orally and injection intraperitoneally. In fish infected with LD75 rate of bacteria inoculates, success in cure was reached only in fish treated 10 mg/kg dose of propolis. In addition, cure efficiency in intraperitoneal method was found higher and quicker than that in oral method.