İnternet üzerinden havuz denetimi
Pool system control over the internet
- Tez No: 237754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT TENRUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte denetim sistemlerine olan ihtiyaç artmıştır. Birçok firma bu alandaki ihtiyacı karşılamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Karşılaşılan sorunlardan bazıları sistemler arası uzaklık ve maliyetlerin yüksekliğidir. Firmalar, aralarında uzak mesafeler bulunan sistemleri birleştirmek için değişik protokoller ve iletim sistemleri geliştirmektedirler.Mevcut ağ sistemlerinin en büyüğü İnternettir. Bu çalışma ile İnternet ağını kullanarak dünyanın herhangi bir yerindeki cihaza bağlanmak ve denetimini yapmak mümkündür. Kullanılan denetim sistemi, İnternet'in ulaştığı mesafeyi ve hızı kullanmaktadır. Arayüz tasarımının ise kullanıcıyı zorlamayacak şekilde yapılabilmesi arzulanmıştır. Bu çalışma ile denetimi yapılacak cihaza İnternet'e bağlanabilen standart bir bilgisayar ile bağlanmak mümkündür. Maliyetler ise oldukça düşüktür. Örnek uygulamada bir havuz sisteminin ekipmanlarının denetimi ve sistemin gözlemi, Ethernet ağı üzerinden gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the improvement of technology, the need for control systems is increased. Many companies continue to work on this necessity. Some of the problems are the distance between the systems and high cost levels. Researchers are developing different protocols and communication systems to connect different systems over distances.The largest network system is the Internet. With the technique introduced in this thesis, it is possible to connect, control and observe a device from wherever you are in the world. This control system uses the distance and the speed of the Internet. Additionally the use of the interface should be easy for the user. With this thesis, it is possible to connect the device with a standard PC. The cost is quite low. Sample application is the control and monitoring of a pool automation system over the Ethernet network.