Dernek ve yardım kuruluşları için web tabanlı bir gönüllü takip programı
A volunteer tracking software for aid associations and aid organizations
  1. Tez No: 237760
  2. Yazar: SAİD AYDINALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVENÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Türk Kızılayı'nın kişisel ve kurumsal gönüllü verileri kullanılarak Visual Studio.NET 2008 C#, ASP.NET, AJAX ve Oracle veritabanı teknolojileri ile bir gönüllü takip programı geliştirilmiştir.Türk Kızılayı'nın Türkiye genelinde 652 şubesi ve bu şubelere bağlı milyonlarca gönüllüsü bulunmaktadır. Şube personeli, gönüllü takip programı vasıtasıyla gönüllü bilgilerini hem online hem de hızlı bir şekilde tek bir veritabanına giriş yapabilir. Ayrıca Şube personeli, gönüllüleri onaylayabilir, değerlendirebilir, iptal edebilir veya reddedebilir. Tüm gönüllü bilgileri veritabanında bulunacağından dolayı sağlıklı kayıtlara erişilebilir ve hızlı sorgulama işlemlerinden faydalanılabilir.Acil yardım durumlarında ve doğal afetlerde en önemli faktör yardıma muhtaç olan kişi veya kişilere zamanında ve gerekli ekipman ile ulaşmaktır. Çalışmanın amacı gönüllü takip yazılımı ile önemli bilgilere daha az zamanda ve etkin bir biçimde ulaşılmasıdır.ANAHTAR KELİMELER: Türk Kızılayı, gönüllü takibi, sorgulama, online, acil yardım, bilişim sistemleri, Visual Studio 2008, C#, ASP.NET, AJAX, OracleDanışman: Yrd. Doç. Dr. Güvenç ARSLAN, Başkent Üniversitesi, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü.
Özet (Çeviri)
In this study, a volunteer tracking software is developed with Visual Studio 2008 C#, ASP.NET, AJAX and Oracle database technolojies using Turkish Redcrescent?s personel and institutional volunteer data.The Turkish Redcrescent has 652 departments and millions of volunteers connected to these departments in Turkey. Department personal can enter volunteer data to the database online and faster by using the developed volunteer tracking software. Volunteers may be confirmed, assessed, cancelled or refused by department personal. Since all volunteer information is stored in the database, records can be obtained efficiently and quickly by query processes.In case of emergency and natural disaster, the most important factor is reaching people in need of assistance, in time and with necessary equipment, as soon as possible. The aim of this study is to develop a volunteer tracking software for reaching crucial information in less time and efficiently.KEYWORDS: Turkish Redcrescent, volunteer tracking, querying, process, programming language, performance, emergency, information systemsAdvisor: Asst. Prof. Dr. Güvenç ARSLAN, Başkent University, Department of Statistics and Computer Science