Hafif inşaat malzemeleri (anorganik)
  1. Tez No: 23779
  2. Yazar: ARZU OKUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Betan ve sıva yapımında tüketilen kum, çakıl ve kırmataştan daha hafif olan malzemelere“Hafif agregalar”denir. Bunlar ya doğal halleriyle hafiftirler (pamza, diyatomit) veya yapay olarak uygun hale getirilirler (perlit, vermikülit, kil, şeyi, sleyt).Yan ürün olarak elde edilen bazı malzemeler de aynı o- zelligi taşıyabilir (kül, cüruf v.b). Büyük ölçüde inşaat sek töründe bu tip malzemelerin kullanılmasıyla taşıyıcı elemanlara gelen yükler azaltılır, ısı ve ses yalıtımı, don ve kimyasal etkilere karşı direnç sağlanır. Volkanik kökenli hafif agregalar puzzolanik özellikte olduğundan, bunlarla üretilen betonların mukavemeti artar. Refrakter, aşındırıcı, süzücü, emici, kriyojenik özellikleri tarım ve diğer sanayi dallarında da kullanılmaya elverişlidir. Asidik volkanizmanın ürünleri olan perlit ve pomza yatakları en çok ABD, BDT, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Japonya vs.de bulunur. Hafif Yapı malzemeleri daha çok kalkınmış ülkelerde bolca tüketilir, ülkemizde ise henüz fazla kullanılma alışkanlığı bulunmayan bu malzeme türlerinin değeri gözetilerek daha çok tüketilecegi umulur.
Özet (Çeviri)
Lighter aggregates relative to sand, gravel and crushed stone which are used in concrete and plaster, are called“lightweight aggregates”. They may be natural such as pumice and diatomite or -expanded materials by heat process including perlite, veı - micul ite, clay, shale and slate. Some waste products may hold the same properties as well (coal ash, slag, etc). By widely using these aggregates in making buildings; as well as the loads that act on supporting systems can be reduced, also improved heat and sound isolation and resistance to frost and chemical agents can be achieved. Since volcanic based lightweight aggre gates have puzzolanic properties, they strengthen the ordinary concrete. Refractory, abrasive, filtering, criogenic, absorbent properties are suitable for agricultural and other industrial purposes. Some acidic volcanism products like perlite and pumice are widespread in the USA, the CIS, Turkey, Greece, Japan, and etc. Lightweight construction materials are consumed by far in developed countries. Though in recent years the domestic con sumption of these raw materials is not at a satisfactory lev el, it is hoped that they will be considered to be valid and be used increasingly in Turkey.