Değişik kökenli adi fig (vicia sativa L.) hatlarında bazı tarımsal ve morfolojik karekterlerin değişimi ve karekterler arası ilişkiler.
  1. Tez No: 23778
  2. Yazar: SADIK ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZ Bu çalışmada, değişik kökenli adi fiğ (Vicia sativa L) çeşit ve hatlarında bazı tarımsal ve morfolojik karakterlerin değişim sınırlarını, karakterler arası ilişkileri ile kalıtım derecelerini saptamak ve verim yönünden üstün hatları seçerek ileri ıslah çalışmalarında kullanmak amaçlanmıştır. Tarla çalışmaları, iki ayrı deneme şeklinde düzenlenmiştir. I. Denemede 178 adi fiğ çeşit ve hattında tane ve sap verimi ile ele alınan diğer 13 morfolojik karakter arasındaki basit, fenotipik ve genotipik ilişkiler bulunmuştur. Yapılan incelemelerde tane verimine hasat indeksi, 1000 tane ağırlığı ve gelişme notunun olumlu, çiçeklenme gün sayısının olumsuz; sap verimine ise tane verimi, gelişme notu, bitki boyu ve yaprakcık sayısının olumlu, tohum/meyve sayısının ise olumsuz yönde belirgin şekilde etkili oldukları saptanmıştır. Path analizlerinde tane verimine olumlu yönde doğrudan etki yapan komponentlerin hasat indeksi ve sap verimi olduğu belirlenmiştir. Sap verimine tane verimi, bitki boyu ve gelişme notunun olumlu; hasat indeksinin ise olumsuz yönde etkili oldukları saptanmıştır. Sınırlı fenotipik varyans tanımlı kalıtım derecesi (h2 ) 1 000 tane ağırlığı,çiçeklenme gün sayısı, yaprakcık sayısı ve hasat indeksinde; tam fenotipik varyans tanımlı kalıtım derecesi (h.. ) ise sadece 1000 tane ağırlığında yüksek bulun muştur. II. denemede 710 adet adi fiğ çeşit ve hattı ile çalışılmıştır. Varyans analizleri sonucu genotipler arası farklılıkların incelenen özelliklerde önemli olduğu saptanmıştır. Tüm materyalin ele alman 10 morfolojik özelliklerinin ortalamaları ve değişim sınırları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Variation of Some Agronomic and Morphological Traits in Common Vetch (Vicia sativa L) Strains From Different Origins and Relationships Between Characteristics. The main aims of this study were to determine the variation of some agronomic and morphological traits in common vetch strains from different origins, to find out the relationships between characteristics and their heritabilities, to select high-yielding strains for advenced breeding studies. Two different field experiments were carried out. In the first experiment seed and straw yield of 178 common vetch strains and their simple, phenotipic and genotypic relationships with 1 3 morphological characteristics were obtained. It was found that seed yield was positively associated with harvest index, 1 000 seeds weight and spring vigor; negatively linked with flowering time. Straw yield was positively related to seed yield, spring vigor, plant height, leaflet number, and negatively linked with seeds/pod. Path analysis showed that only harvest index and straw yield had strong direct effect on seed yield. Plant height, seed yield and spring vigor exerted positive, while harvest index negative direct effect on straw yield. Restricted heritability (hg) values were found high for 1000 seeds weight, flowering time, leaflets number and harvest index while full or complete heritability (h*) was high only for 1000 seeds weight. In second field experiment 71 0 common vetch strains were tested. The analysis of variances showed that differences between genotypes were stafeticaly significant for all the traits measured. Averages and variation limits in respect of 10 morphological traits were noted in all strains.