Yenidoğanın prognozunun tayininde ürik asidin değeri: normal ve preeklamptik gebeliklerin karşılaştırılması
- Tez No: 23807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
36 ÖZET Anne ürik asit (MUA) ve neonatal ürik asit (NUA) düzeyleri üç grup gebede doğum esnasında aynı anda ölçüldü. Birinci grupta 108 normal gebelik olgusu, ikinci grupta 38 orta derecede gestoz olgusu, üçüncü grupta 18 ağır gestoz olgusu, toplam 164 olgu çalışma kapsamına alındı. MUA ve NUA değerlerinin korelasyon koef isyanı üç grupta 0.90, 0.82 ve 0.91 bulundu ve hepsinde p / 0.05 idi. İster normal gebelik ister gestoz olsun MUA ve NUA 'in yüksek korelasyonu ve minimal konsant rasyon farkı ürik asidin plasentadan her iki yönde geçişini göstermek tedir. ilaveten MUA ve riA değerleri normal \-e gestozlu gruplara. ı belir gin olarak farklıydı ve hem MUA hem de NUA gestozun ağırlığına bağlı olarak daha yüksek değerler gösteriyordu. Hem MUA hem de NUA':. n doğum ağırlığı (BW), 1. dakika Apgar skoru (AS-1) ve 5. dakika Apg";r skoru (AS-5) ile negatif korelasyonu vardı. Bu da doğum sırasındaki ürik asın düzeylerinin gestczlu gebeliklerde feral prognoz için bir eferans inn eksi oluşturabileceğini gösteriyordu.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The maternal uric acid (MUA) and neonatal uric acid (NUA) levels were measured simultaneously at parturition in three groups of preg nancies. Group I 108 cases of normal pregnancies, group II 38 cases of mild gestosis and group III 18 cases of severe gestosis, totaling 164 cases. The correlation coefficients of MUA and NUA values were 0.90, 0.82 and 0.91 (all p ( 0.05) in the three groups, respectively. The high correlation and minimal concentration difference between MUA and NUA in either normal or gestosis grouos suggested free transfer of uric acid via placenta in both direction. Moreover, MUA rrd NUA levels were significanrlv different among rormal and gestosis groups and both MUA and NUA showed higher levels 1:1 accordance with th : seve rity of gestosis. Both MUA and NUA had negative correlation with birth weigh.: (BW), one-minute Apgar score (AS-1) and five-minute Apgar score ;,AS-5). It implied that the uric acid levels at parturition might ru-ovide as a reference index for fetal outcome in pregnancies with gestosis.