Akut gastroenteritli süt çocuklarında görülen dehidratasyon tipleri
  1. Tez No: 23808
  2. Yazar: BEKİR YAVUZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada, Ocak-Aralık 1990 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde yatarak tedavi edilen 115 akut gastroenterit ve dehidratasyonlu hasta çalışma kapsamına alındı. Vakaların 80'i erkek (% 69.5), 35'i kızdı (% 30.5). Kız-erkek oranı 1/2.2 olarak bulundu. Yaşları 15 gün ile 24 ay arasında değişen vakaların yaş ortalama sı 7.5 + 5.3 ay olarak bulundu. Tüm vakaların % 65'inde ağır, % 35'inde orta derecede dehidra- tasyon saptandı. İzonatremik dehidratasyon % 81.8, hipernatremik dehidratasyon % 13 ve hiponatremik dehidratasyon % 5.2 oranında görüldü. Vakalardan 9 tanesinde konvülziyon görüldü. Tüm vakalara intravenöz sıvı tedavisi uygulandı ve mortalite % 1.7 oranında bulundu.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY In this study, we analysed 115 children hospitalized with the diagnosis of acute gastroenteritis and dehydration in the Department of Pediatrics, Haydarpaşa Numune Hospital, between January-December 1990. Out of 115 children, 80 were male (69.5 %) and 35 were female (30.5 %). The female to male ratio was 1/2.2. The ages varied between 15 days and 24 months. The mean age was 7.5+5.3 months. We found severe dehydration in 65 % of cases and modarate dehydration in 35 % of cases. Isonatremic dehydration was seen in 81.8 %, hypernatremic dehydration in 13 % and hyponatremic dehydration in 5.2 % of the patients. Convulsions were observed in 9 patients and mortality rate was 1.7 %.