Amasya ve Tokat illeri Helophoridae (Coleoptera) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematic investigations on the species of helophoridae (Coleoptera) in Amasya and Tokat provinces
  1. Tez No: 238103
  2. Yazar: AHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Amasya ve Tokat illerinden toplanan Helophoridae türleri değerlendirilmiştir. Örnekler, Mayıs-Ekim 2007 ve Mayıs-Ekim 2008 tarihleri arasında çeşitli akarsu, kaynak dere, birikinti ve sıcak su gözelerinin sığ kesimlerindeki bitki ve yosunlar arasından toplanmıştır.Araştırma bölgesinde; Helophoridae'den 26 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Helophorus (Empleurus) nubilus Fabricius, 1776, H. (Eutrichelophorus) micans Faldermann, 1835, H. (Helophorus) aquaticus Linnaeus, 1758, H. (H.) syriacus Kuwert, 1885, H. (Atracthelophorus) arvernicus Mulsant, 1846, H. (A.) brevipalpis Bedel, 1881, H.(A.) daedalus d'Orchymont, 1932, H. (A.) faustianus Sharp, 1916, H. (A.) lewisi Angus, 1985, H. (A.) montenegrinus Kuwert, 1885, H. (Rhopalhelophorus) discrepans Rey, 1885, H. (R.) frater d'Orchymont, 1926, H. (R.) flavipes Fabricus, 1792, H. (R.) fulgidicollis Motschulsky, 1860, H. (R.) griseus Herbst, 1793, H. (R.) hilaris Sharp, 1916, H. (R.) lapponicus Thomson, 1854, H. (R.) nanus Sturm, 1836, H. (R.) obscurus Mulsant, 1844, H. (R.) strigifrons Thomson, 1868 araştırma bölgesinden, H. (Transithelophorus) terminassianae Angus, 1984, H. (Trichelophorus) oscillator Sharp, 1915, H. (H.) grandis Illiger, 1798, H. (R.) croaticus Kuwert, 1886, H. (R.) subarcuatus Rey, 1885 hem araştırma hem de Karadeniz Bölgesi'nden, H. (A.) nevadensis Sharp, 1916 Türkiye' den ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been evaluated the specimens of the Helophoridae collected from Amasya and Tokat Provinces. The specimens have been taken from shallow areas of the various running water, springs, streams, ponds and hot springs, between May-October 2007 and May-October 2008.Totally, 26 species have been determined to the Helophoridae. 20 species of these; Helophorus (Empleurus) nubilus Fabricius, 1776, H. (Eutrichelophorus) micans Faldermann, 1835, H. (Helophorus) aquaticus Linnaeus, 1758, H. (H.) syriacus Kuwert, 1885, H. (Atracthelophorus) arvernicus Mulsant, 1846, H. (A.) brevipalpis Bedel, 1881, H.(A.) daedalus d?Orchymont, 1932, H. (A.) faustianus Sharp, 1916, H. (A.) lewisi Angus, 1985, H. (A.) montenegrinus Kuwert, 1885, H. (Rhopalhelophorus) discrepans Rey, 1885, H. (R.) frater d?Orchymont, 1926, H. (R.) flavipes Fabricus, 1792, H. (R.) fulgidicollis Motschulsky, 1860, H. (R.) griseus Herbst, 1793, H. (R.) hilaris Sharp, 1916, H. (R.) lapponicus Thomson, 1854, H. (R.) nanus Sturm, 1836, H. (R.) obscurus Mulsant, 1844, H. (R.) strigifrons Thomson, 1868 from Amasya and Tokat provinces, five of these; H. (Transithelophorus) terminassianae Angus, 1984, H. (Trichelophorus) oscillator Sharp, 1915, H. (H.) grandis Illiger, 1798, H. (R.) croaticus Kuwert, 1886, H. (R.) subarcuatus Rey, 1885 from both Amasya and Tokat provincces, and Blacksea Region, H. (A.) nevadensis Sharp, 1916 one of these has been recorded from Turkey fort he first time.