Küre kökenli pirit küllerinden hidrotermal yığıştırma ve doğrudan indirgeme yöntemi ile sünger demir üretimi
  1. Tez No: 2727
  2. Yazar: MEHMET SİNAN TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KAYADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Çalışmamızda, değişen oranlarda, Küre pirit kalsinesi, kömür ( Karabük kok kömürü, Amasra maden kömürü ) ve sönmüş kireçten oluşan, kendiliğinden akışkan biriketler hazırlanmış tır. Biriketlerin kendiliğinden akışkanlık özelliği, bileşimle rinde bulunan“ CaO ”ten ileri gelmektedir. Hazırlanan bu biri ketlerin hidrotermal yolla yığıştırılmalarmdan, sonra ezilme da- yançları ölçülmüştür. Yığışt irilmiş biriketlerden, yükseltgen ortamda basınçlı amonyak çözeltisiyle, çeşitli, safsızlıklarm özütlenmesine çalışılmıştır. Daha sonra bu biriketlerin elektrik li bir tüp fırında indirgenmeleriyle sünger demir elde edilmiş tir. Bu arada, çalışmayı tamamlayan bazı araştırmalar da gerçek leştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the self-fluxed briquettes which consist of Küre pyrite ashes, burnt lime and various coals, ( Karabük coke and Amasra coal ) have been prepared. The self-fluxing properties of briquettes come from the“ CaO ”within their structures. Crushing strengths have been determined after the hydrothermal agglomeration of prepared briquettes. It has been tried to extract various impurities of briquettes by the pressure leaching with ammonia solutions in an oxidizing atmosphere. The sponge iron has been processed by the reducing of briquettes in an electric tube furnuoe and also some different researches have been carried out.