Çok yönlü sonar ile toplanmış derinlik verilerinin CBS ortamında işlenmesi
Processing of the multibeam sonar data by using GIS
- Tez No: 238179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMAGÜL BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünyamız kara ve denizlerden oluşmaktadır. Karaların yapısı kadar deniz tabanının yapısı bilindiği takdirde dünyamız hakkında yeterli bilgiye sahip olunabilir. Özellikle Marmara bölgesindeki gibi önemli fay hatlarının deniz tabanında bulunduğu bölgelerde deniz topoğrafyasının en iyi şekilde ortaya konması gerekir. Bu durumda sağlıklı yorumlar yapılabilir.Deniz topoğrafyasının ortaya çıkarılması amacıyla çeşitli derinlik ölçüm yöntemleri kullanılmaktadır. Bu ölçümlerde günümüzde çoğunlukla akustik yöntemlerden faydalanılır. Çok yönlü sonar ile derinlik ölçümü 1980'li yıllarda gelişmeye başlamış ve günümüzde diğer ölçme yöntemlerine göre daha çok tercih edilir duruma gelmiştir.Bu çalışmada Marmara Denizi, Tuzla-Büyükçekmece arasında Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı (SHODB) tarafından çok yönlü sonar ile toplanan derinlik verilerinden deniz tabanı Sayısal Derinlik Modeli (SDM) oluşturulmuştur. Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) görüntülerinden yararlanılarak çalışılacak bölgenin karasal yükseklik modeli (SAM) elde edilmiştir. Karasal yükseklik modeli ve deniz tabanı derinlik modellerinin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında entegrasyonu sağlanarak sonuç ürünler ilgili disiplindeki akademisyenlerle birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Earth comprises the continental and oceanic crusts. We could have efficient knowledge about the structure of the Earth, in case of getting information about the structure of the sea floor as much as continents. It is essential to understand sea floor topography keeping the most important fault lines such as Marmara Sea to make the effective interpretation can be made about the morphology of the region.Several survey methods are used to measure the sea depth. Nowadays, for these measurements the acoustic survey methods are mostly preferred. Multibeam sonar system has been come into use at the beginning of the 1980?s; following the improvement of the system, and today comparing to the others this method is widely used.The aims of this study are the constituting the sea floor Digital Depth Model (DDM) for the region between Tuzla and Büyükçekmece and then interpreting the produced model. The DDM was produced by preprocessing the data acquired using multibeam sonar system by Turkish Navy ? Department of Navigation, Hydrography and Oceanography (TN-DNHO). Digital Elevation Model (DEM) of the region is achieved by using Shuttle Radar Topography Mission (SRTM). Consequently, DDMs and DEMs were produced and integrated by using Geographic Information System (GIS) and the model has been interpreted by academicians of related disciplines.