Ulaşım genelleştirmesinde yolların ağ yapısı yardımıyla otomatik seçilmesi
Selection of the roads automatically by network structure in transportation generalization
- Tez No: 238206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kartoğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Farklı amaçlara ve ihtiyaçlara uygun olarak gerçek dünyanın muhtelif ölçeklerde modellenmesi ve sunulması kartografya disiplininin öncelikli hedeflerindendir. Bundan dolayı genelleştirme, kartografyacılar ve ilgili disiplin alanlarındaki araştırmacılar için öncelikli araştırma konularından birisi haline gelmiştir. Araştırmacıların yoğun çabaları ve teknolojinin geldiği son nokta sayesinde, genelleştirmenin sayısal ortamda ve otomatik/yarı otomatik yapılabilirliği hakkında yoğun çalışmalar yapılmakta ve kayda değer sonuçlar alınmaktadır.Yüksek üretim maliyetleri, güncelleme problemleri, insanların ve kurumların artan coğrafi bilgi ve harita ihtiyaçları gibi nedenlerden dolayı, temel bir coğrafi veritabanının kurulması ve diğer birçok ürünün bu veri tabanından genelleştirme yöntemi ile üretilmesi düşüncesi artık birçok harita üretim kurumunca benimsenmektedir.Bu çalışmada, 1:50.000 ölçekli haritada olması gereken çizgisel yol verileri, 1:25.000 ölçekli veriler kullanılarak otomatik olarak seçtirilmeye çalışılmıştır. Bu sayede, üretim süresinden tasarruf ve seçim sonuçlarında standardizasyonun yakalanması amaçlanmıştır.Uygulamada, 1:25000 ölçekli kartografik vektör veriler kullanılmıştır. Bu veriler Microsoft Access Database (mdb.) ortamında ESRI kişisel coğrafi veritabanı olarak depolanmaktadır. Yolların seçim işleminde, veritabanında olmayan ve yolların kesişim noktalarında konumlanan kavşak noktaları yaratılmıştır ve bu kavşak noktaları kullanılarak seçim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modelling and representing real world at several scales for the different purposes and requirements are the first goals of the cartography discipline. Therefore, generalization has been developed into one of the priority research topic for the cartographers and the researchers who involved in related disciplines. By means of the huge efforts of the researchers and the recent technology, hard working has been done and saticfactory results have been received about feasibility of the generalization automatic/semiautomatic in digital environment.Because of the high production costs, updating problems, increasing geographical information and map requirements of the people and the associations, the thought of the constructing a basic geographical database and producing other products from this database by generalization method has been adopted by many map production associations any more.In this study, the linear road data that must exist at 1:50.000 scaled map is tried to be selected automatically by using the data at 1:25.000 scale. Thus, saving time from production period and providing standardization in selection results is aimed.In application, 1:25.000 scaled cartographic vector data are used. This data is stored in environment of Microsoft Access Database (mdb.) as ESRI personal geodatabase. In selection process of the roads, junction points which not existing in database and positioned at the intersection points of the roads are created and selection is done by using these junction points.