FMS sistemlerine parça kontrol ünitesinin eklenmesi
Integration of a part control unit on the flexible manufacturing system
  1. Tez No: 238207
  2. Yazar: ÖZGÜR VERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Esnek üretim sistemleri, bir parça taşıma bandı ile birbirlerine bağlanmış farklı işlevlere sahip ünitelerin haberleşme ve programlarının genel bir bilgisayar tarafından kontrol edilmesi ile oluşan sistemlerdir. Esnek üretim sistemlerinin amacı, işletmelerdeki mevcut cihazların birbirlerinden bağımsız olarak yaptıkları işlemeleri bir bütün olarak düşünmektir. Bu düşünce ile endüstride hızlı bir ilerleme sağlanmıştır. Esnek üretim sistemleri ile üretim zamanı en düşük seviyelere düşürülmüş ve imal edilen parçaların kaliteleri arttırılmıştır. Bu sistemler sayesinde parçaların kalite kontrol işlemeleri sistem içinde rahatlıkla yapılmaktadır.Bu tezde, bir Modüler üretim sisteminin (MPS) işleme ünitesine kalite kontrol modülü tasarlanmaktadır. Bu ekleme sayesinde işleme ünitesine alınan parçaların sistem içinde kalite kontrol işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kalite kontrol sisteminin programlanabilir lojik kontrolör programı Siemens S7-300 ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexible manufacturing systems, are the systems which have different functions of units?s communication and programs controlled by a main computer and these units are connected each other with a carriage-band. The aim of flexible manufacturing systems is, to consider the processes, that are done by the machines in an Enterprise and independently different one from the other, as a whole .This idea provides a fast progress in Industry. Production times in Flexible manufacturing system are reduced to lowest levels and the quality of every piece has been increased. The Quality Control processes of every piece of work can be easily managed in the system by these systems.In this thesis, a quality control module is designed for a progress unit of a MPS system. The Quality Control Processes of the pieces which are taken in progress are carried out in the system by this additional module. The programmable logic controller program of the quality control system is provided by Siemens S7-300.