Protein enerji malnütrisyonunda serum ferritin değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 23821
  2. Yazar: NİHAL KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
53 ÖZET Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Kliniğine 1991 yılında başvuran 30 PEM'li çocukta Wellcome sınıflamasına göre 1 7 maras- muslu çocuk, 1 1 düşük tartılı çocuk, 2 kwashiorkorlu çocuk tespit edilmiştir. PEM'de sık görülen aneminin derecesini ve nedenlerini be lirlemek amacıyla 30 çocukta hemoglobin, hematokrit, OEH, OEHb, OEHbK, serum demiri, TDBK ve serum ferritini çalışılmıştır. Normokrom normositer orta derecede bir anemiyle normal serum ferritin değerleri elde edilmiştir. Anemik olgularla anemik olmayan olgular arasında serum ferritini açısından fark yoktu. Bu çalışma bize PEM'de görülen aneminin tek nedeninin demir eksikliği olmayıp, multifaktöryel olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY 30 children admitted to Pediatric Clinics of Haydarpaşa Numu ne Hospital in 1991 with diagnosis of PEM were clasified as ma rasmus (17 children), Low weight (11 children) and kwashiorkor (2 children). Hemoglobin, hematocrit, MCV, MCHb, MCHbC, serum iron, serum total iron binding capasity and ferritin were determined in these children for detecting the degree and etiology of the ane mia in PEM. Normocrom normositer moderate anemia and normal serum ferritin levels were obtained and in anemic cases there was no statisti cally significance between hemoglobin and ferritin. As a result it was shown that the etiology of anemia in PEM is not only due to iron deficiency but multifactorial.