Kendiliğinden yerleşen betonda farklı filler malzemelerin rötre üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation the affects of different filler materials on shrinkage in self conditioned concrete
  1. Tez No: 238236
  2. Yazar: YASEMİN MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; kendiliğinden yerleşen beton bileşiminde kullanılacak ince malzeme türünün rötre özelliklerine etkisi araştırılmıştır.Çalışma kapsamında filler malzeme olarak kırmataş tozu, mermer tozu, tuğla tozu, uçucu kül ve silis dumanı olmak üzere beş farklı filler malzeme seçilmiştir. Agrega olarak doğal dere kumu kullanılmıştır. Su/çimento oranı 0.36, 0.39, 0.43, 0.47' ye kadar arttırılıp, kimyasal katkı %2 oranında sabit kullanılmıştır. Her farklı filler malzeme ile ve farklı su/toz oranlarında harçlar üretilerek, taze beton deneyleri (Slump, V-kutusu) uygulanmıştır. Daha sonra sıkıştırma yapılmaksızın harçlar standartlarda belirtilen 25x25x285 mm boyutundaki kalıplara dökülerek harç çubukları üretilmiştir. Numuneler üzerinde ilk yaşlardan 180.ci güne kadar harç çubuklarının boylarındaki değişimleri rötre cihazıyla ölçülmüştür.Bu çalışma sonucunda kendiliğinden yerleşen beton bileşiminde kullanılacak en uygun filler malzemesi kırmataş tozu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the fine materials types which was used in self conditioned concretes components affects on shrinkage properties.In this scope, crushed stone, marble and brick dust, fly ash and silica fume was choosed as five different filler materials. Natural river sand was used as aggregates. Water/Cement Ratio was raised from 0,36 to 0,47 (0,36-0,39-0,43-0,47) and chemical admixture was used proportion of % 2 as constant. Mortars with various water/dust proportions were produced for all of the filler materials so it was performed fresh concrete tests (Slump, V-box test etc.).Then, mortars was cast in mould with 25×25×285 mm dimensions without compaction and mortar rod samples were produced. From early days of samples to 180th days of variation in lengths of mortar rods were measured with shrinkage device.As a result of the study, it was determined the crushed stone dust is the best filler materials for self conditioned concrete components.