Doğal taş sanayiinde kullanılan elmas soketlerin kesme performansı ve hasar analizi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of diamond segments used in natural stone industry in view of cutting performance and failure analysis
- Tez No: 238237
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, doğal taş kesme işleminde kullanılan elmas kesici disklerin kesme performansları deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Kesme deneylerinde bilgisayar kontrollü bir blok kesme makinesi kullanılmış ve aynı yönlü kesme modu seçilmiştir. Çalışmada, Blue Pearl ve Nero Zimbabwe olmak üzere iki farklı doğal taş kullanılmıştır. İlk olarak, tek bir kesici disk ve farklı kesme parametrelerinde varyasyon deneyleri yapılarak optimum kesme parametresi belirlenmiştir. Daha sonra, sekiz farklı elmas kesici disk ile kesme testleri yapılmış ve elmas kesici disklerin kesme performansları belirlenmiştir. Varyasyon ve kesme performans deneylerinde, teğetsel, normal ve kesme kuvvetleri, yanal kuvvetler, spesifik enerji, güç tüketimi ve gürültü değerleri elde edilmiştir. Ayrıca, elmas soket aşınması bir lazer ölçüm sistemi ile ölçülmüş, soket yüzeyindeki elmas taneciklerde meydana gelen hasarlar optik mikroskop ve SEM ile belirlenmiştir. Kesici disklerin varyasyon ve performans testlerinde genelde kullanılan su dışında, farklı soğutma sıvılarının disk performansı üzerindeki etkisi ayrıca incelenmiştir. Tek bir testere ile yapılan deneylerde su, bor yağı, özel kesme sıvısı ve sıvı sabun olmak üzere dört farklı soğutma sıvısı belirli oranda su ile karıştırılarak kullanılmıştır. Çalışmada, kesme esnasında elmas soket yüzeyinde oluşan sıcaklığı belirlemek için yeni bir ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Bu ölçüm sistemi ile elmas soket üzerine etki eden sıcaklıklar belirlenmiştir. Tek bir kesici disk ile iki granit türü için farklı parametrelerde kesme sıvısı kullanmadan ve sadece su kullanılarak deneyler yapılmıştır. Nümerik çalışmada, optik ve SEM analizi ile elde edilen hasar durumları göz önüne alınarak elmas taneciği sonlu elemanlar metodu ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study undertakes an experimental and theoretical examination of the cutting performance of diamond cutting disc used during the natural stone cutting process. A computer controlled block cutting machine was used during the cutting experiments and the preferred method had been the same-direction cutting method. The Blue Pearl and Nero Zimbabwe granite were used in the study. Firstly, variation tests were performed using a type diamond segment and different cutting parameters and optimum cutting parameters are determined. Then, the variation tests carried out to eight different diamond segments and cutting performance of each diamond disc was determined. Normal and tangential forces, axial forces, specific energy, power consumption and noise values were determined in the variation and the performance tests. The wear occurring on the diamond segment was measured using a laser measurement device and the damage occurring on the segment surface was determined using optical microscope and SEM analysis. While water was preferred during the variation and performance tests of the disc, this study also examined the effect of various coolants on the disc performance. For this purpose, four different types of coolants, namely water, boron oil, a special cutting fluid designed for the diamond and liquid soap, were used after mixing it with water at a specified proportion. In this study, a new measurement system was developed to determine the heat generated on the segment surface during the cutting process. Temperatures effect on the diamond segment were determined with the measurement system. Wet and dry cutting tests were conducted at different cutting parameters for the two granite types using a disc, which was designed specifically for measuring the temperature. In theoretical study, the diamond particle was modeled by finite element method take in to account failures obtained using optic and SEM.