Cost analysis of sediment removal techniques from reservoir
Rezervuardan rüsubat kaldırma tekniklerinin maliyet analizi
- Tez No: 238255
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT GÜNDÜZ, YRD. DOÇ. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Baraj göllerindeki rusubat birikimi dünyadaki barajlar yaşlandıkça önemli bir problem olmaktadır. Genel anlamda baraj uygulamaları; planlama, tasarım, inşa ve biriken rusubat amaçlanan işlev veya işlevlerini engelleyene kadar işletim olarak gerçekleşmektedir. Maalesef rusubat birikimi etkileri ve barajdan geriye kalanların geleceği dikkate alınmaz. Biriken rüsubatı en aza indirerek bu kötü etkilerden kaçınılabilir, barajın ömrü uzatılabilir ve hatta sonsuza kadar yaşatılabilir.Dolayısıyla bu çalışmada barajın ömrünü uzatacak yöntemler ekonomik ve uygulanabilirlik esaslarına göre tartışılmaktadır. Ayrıca, rusubat giderme tekniklerini ekonomik ve hidrolik olarak tetkik eden ve karşılaştıran bir açık kaynak paket program olan RESCON mevcuttur. Çubuk Barajı-I, Borçka Barajı ve Muratlı Barajı için yapılan vaka analizlerinde RESCON kullanılmıştır. Ayrıca programın Türkiye ekonomik koşullarına uygunluğunu anlamak için duyarlılık analizleri sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Siltation in reservoirs is becoming an important problem as the dams are getting older in the world. The general dam practice has been implemented in a sequence that; planning, design, construction, operation of dam until the accumulated sediment prevent its purpose function or functions. Unfortunately, effects of sedimentation and fate of the left over dams in the future are not figured. Indeed, these negative effects could be avoided, life of the reservoir can be prolonged and even the reservoir will last forever by minimizing the sedimentation.Therefore in this study, the methods that provide extension of reservoir life are discussed in hydraulically, economically and applicability point of view. In addition, there is open source package program RESCON which examines and compares some sediment removal techniques economically and also hydraulically. RESCON is used for case studies such that; Çubuk Dam-I, Borçka Dam and Muratlı Dam. Moreover, some sensitivity analyses are presented and discussed for Turkey Dams to understand the program suitability in Turkey economic conditions.