Interventions on immovable archaeological heritage as a tool for new formation process
Taşınmaz arkeolojik mirasa uygulanan müdahalelerin yeni biçimlenme sürecinin araçları olarak tanımlanması
  1. Tez No: 238254
  2. Yazar: GÖKÇE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MADRAN, DR. NİMET ÖZGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Koruma disiplininde müdahaleler genellikle teknik olgular olarak kabul edilmektedir. Kazıyla başlayan müdahalelerin arkeolojik yapılarda çeşitli değişimlere sebep olduğu düşünüldüğünde, bu değişimlerle uzun zamandır kaderine terkedilmiş arkeolojik yapıların yeniden biçimlendirildiğini ve oluşturulduğunu söylemek mümkündür. Bu kapsamda, müdahalelerin arkeolojik yapıların kimi varolan niteliklerinin yok olmasına, kimilerinin dönüşmesine ve yeni niteliklerinin oluşmasına yönelik araçlar olarak tanımlayabiliriz.Bu çalışma, genellikle teknik olgular olarak kabul edilen müdahaleleri, arkeolojik yapıların özelliklerinde değişikliklere sebep olan araçlar olarak tanımlamayı ve arkeolojik yapıların biçimlenmesine etkilerini değerlendirmeyi amaçlar. Bu amaç çercevesinde, çalışma müdahalelerin değerlendirilmesi için iki ana aşamadan oluşan bir `yeni biçimlenme süreci' yaklaşımını tanımlar. Birinci aşama, arkeolojik yapıların korunmasının nedenini olan değerlerdeki değişimin `değer oluşum süreci' yaklaşımıyla değerlendirilmesidir. İkinci aşama ise, arkeolojik yapıların fiziksel, fonksiyonel özelliklerindeki ve değerlerindeki değişimin değerlendirilmesini içerir. Böylelikle, müdahaleleri, değişim ilkeleri (güvenilirlik, tutarlılık, okunabilirlik) ve `değer oluşum süreci' ile kapsamlı biçimde değerlendiren bir yaklaşım sunulmaktadır. Geliştirilen bu yaklaşım, Efes Antik Kenti Küretler Caddesi üzerinde müdahale edilmiş yapılardan bazılarında sınanmıştır.Sonuç olarak, müdahalelerin arkeolojik yapılarda değişimi biçimlendiren önemli araçlar olduğu belirtilmiştir. `Yeni biçimlenme süreci' yaklaşımı, arkeolojik yapılarda meydana gelen bazı değişimlerin tahmin edilebileceğini, müdahalelerin neden olduğu bazı değer çelişkilerinin engellenebileceğini ve müdahalelerin biçimlendirdiği değişimin kalitesinin yükseltilebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, müdahale sürecine, değişim yönetimi sorunu olarak yaklaşılması, uygun değişim stratejilerinin geliştirilmesinin gerekliliğini ve bu sürecin 'yeni biçimlenme süreci' olarak tanımlanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the preservation discourse, interventions are generally viewed as technical issues. Considering that interventions cause variety of changes in the characteristics of archaeological edifices starting from the excavation, these changes constructs and shapes the archaeological edifices in terms of its appearance and meaning. In that respect, interventions act as tools for making changes in archaeological edifices by causing transformation of existing characteristics, loss of some others and adding new ones.Based on this, the study aims to evaluate interventions by putting change at the center in order to understand how interventions affect archaeological edifice in constructing its appearance and meaning. The study is based on evaluation of intervention through a `new formation process?, which is based on two phases. The first phase deals with evaluation of changes in values through the `value formation process?. The second phase is related with the assessment of changes in the characteristics of archaeological edifice as a whole, in terms of its physical, functional and semantic characteristics. This approach enables the examination of the process of change starting from prior to excavation and the assessment of interventions through the principles of change (reliability, consistency, legibility) and the `value formation process?. The evaluation method is sampled on certain intervened archaeological edifices on the Curetes Street in Ephesus.The study concludes that the interventions are significant tools for making changes in archaeological edifices throughout its new lifecycle. The `value formation process? and the `new formation process? approach can make it possible to predict changes in archaeological edifices, prevent value conflicts caused by interventions and improve the quality of change shaped by interventions. Approaching the intervention process as a change management problem necessitates to develop appropriate change strategies and to define this process as a `new formation process?.