A programming framework to implement rule based-target detection in images
Görüntülerde kurala dayalı hedef tanımlama uygulamaları için bir programlama altyapısı
  1. Tez No: 238264
  2. Yazar: YAVUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bir konu ile ilgili uzmanların bilgilerinin değerlendirilmesi ve karar vermede, bu uzmanların yerini alma veya onlara yardımcı olma amaçlı olarak uzman sistemlerin geleneksel yazılımlara göre daha faydalı oldukları görülmektedir. Bu çalışmada uzmanların bilgilerinin karar ağacı yapısında toplanıp saklanması ve bu bilginin kullanılarak kararlara ulaşılması için bir çerçeve sunulmuştur. Burada sunulan çerçeve bir alana özel olmamakla birlikte alana özel karar ağaçlarının oluşturulması için kullanılabilmektedir. Karar ağaçlarının boğumları tarafından öznitelikler oluşturulur ve kullanılırlar. Her öznitelik için bir karara varılır. Bu amaçla çerçevemizde 3 çeşit boğum bulunmaktadır. Birinci çeşit, karar boğumudur. Bu boğum, verdiği yanıtlarla karar ağacındaki aramayı yönlendirir. İkinci çeşit, işlem boğumudur. Bu boğum, girdilerini kullanarak yeni öznitelikler oluşturur. Son çeşit ise sonlandırma boğumudur. Bu boğum, bir öznitelik için karara varıldığını gösterir. Karar ağacının boğumları bir defa oluşturulduktan sonra kullanıcı bu bileşenleri kullanarak karar ağacını interaktif olarak oluşturur ve çıkarsama modülü yardımı ile problemine yanıt arar. Burada oluşturulan çerçeve iki çalışma ile denenmiştir; Yüksek Çözünürlüklü Uydu Görüntülerinde Uçak Pisti Bulunması ve Yüksek Çözünürlüklü Uydu Görüntülerinde Kentsel Yerleşim Alanlarının Bulunması. Bu çalışmalarda şekillerin çıkarılması için doğrusal öznitelikler ve insan yapımı nesnelerin tespiti için ölçekten bağımsız nitelik dönüşümü ile elde edilen öznitelikler kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
An expert system is useful when conventional programming techniques fall short of capturing human expert knowledge and making decisions using this information. In this study, we describe a framework for capturing expert knowledge under a decision tree form and this framework can be used for making decisions based on captured knowledge. The framework proposed in this study is generic and can be used to create domain speci ? c expert systems for di ? erent problems. Features are created or processed by the nodes of decision tree and a ? nal conclusion is reached for each feature. Framework supplies 3 types of nodes to construct a decision tree. First type is the decision node, which guides the search path with its answers. Second type is the operator node, which creates new features using the inputs. Last type of node is the end node, which corresponds to a conclusion about a feature. Once the nodes of the tree are developed, then user can interactively create the decision tree and run the supplied inference engine to collect the result on a speci ? c problem. The framework proposed is experimented with two case studies; Airport Runway Detection in High Resolution Satellite Images and Urban Area Detection in High Resolution Satellite Images. In these studies linear features are used for structural decisions and Scale Invariant Feature Transform (SIFT) features are used for testing existence of man made structures.